لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

تقدیر رییس جمهوری آمریکا از سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در متوقف ساختن توطئه بمب گذاری


تقدیر رییس جمهوری آمریکا از سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در متوقف ساختن توطئه بمب گذاری
تقدیر رییس جمهوری آمریکا از سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در متوقف ساختن توطئه بمب گذاری

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز شنبه درباره توطئه تروریستی، در پی پیدا شدن دو بسته محتوی مواد منفجره در هواپیماهای باربری، با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی بحث کرد.

اطلاعیه کاخ سفید حاکی است در گفت و گو با کامرون، پرزیدنت اوباما مهارت و کارکشتگی سرویس های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و بریتانیا را در متوقف ساختن توطئه ستود و گفت جان برنان، مقام ارشد ضد تروریسم دولت او، برای جلوگیری از حملات تروریستی آینده، به گفت و گوی منظم با همتای بریتانیایی خود ادامه خواهد داد.

روز جمعه آقای اوباما گفت محموله های مواد منفجره بخشی از «تهدید تروریستی معتبری» بوده و تایید کرد که بسته ها از یمن ارسال شده بودند.

پیشتر در روز شنبه، ژانت ناپولیتانو وزیر امنیت داخلی آمریکا به رسانه ها گفت در دو بسته محتوی مواد منفجره که از یمن به مقصد آمریکا فرستاده شدند، علائم القاعده، مشخصا شاخه آن در یمن، دیده می شود.

ژانت ناپولیتانو روز شنبه به رسانه های آمریکا گفت تحقیقات جریان دارد و برای نتیجه گیری مناسب، محتویات بسته ها باید تجزیه و تحلیل شود. اما او گفت بسته ها ظاهرا حاوی ماده انفجاری شیمیایی PETN است، ماده ای که در توطئه نافرجام منفجر کردن یک هواپیمای مسافر بر آمریکایی در سال گذشته به کار رفت. آن توطئه به شاخه القاعده در یمن، معروف به القاعده در شبه جزیره عربستان، ارتباط داده شده است.

مقامات امنیتی آمریکا، یمن و بریتانیا در جستجوی تروریست های مظنونی هستند که بسته ها را فرستاده اند. بسته ها که در دو هواپیما در بریتانیا و دبی پیدا شدند، قرار بود به عبادتگاه های یهودیان در شیکاگو تحویل داده شوند.

در لندن، وزیر کشور بریتانیا روز شنبه با استناد به تحقیقات ابتدایی گفت بسته ای که در بریتانیا پیدا شد، می توانست منفجر شود.

علیرغم کوشش های دولت یمن برای نبرد با ستیزه گران القاعده، شاخه القاعده در یمن از دیرباز گفته است می خواهد به آمریکا حمله کند.

علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن قول داده است با تحقیقات کاملا همکاری کند.

مقامات آمریکایی می گویند بسته ها پس از آن که منابع اطلاعاتی عربستان سعودی اطلاعاتی درباره توطئه ارائه دادند، کشف شدند.

XS
SM
MD
LG