لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

ژنرال مارک میلی: در صورت دستیابی جمهوری اسلامی به بمب هسته‌ای، آمریکا چند گزینه نظامی آماده دارد


ژنرال مارک میلی در کمیته فرعی اعتبارات دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا به سوال اعضای کنگره پاسخ داد.
ژنرال مارک میلی در کمیته فرعی اعتبارات دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا به سوال اعضای کنگره پاسخ داد.

مقام عالی نظامی ایالات متحده می‌گوید در صورتی که جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند، آمریکا چند گزینه نظامی آماده دارد.

ژنرال مارک میلی روز پنجشنبه سوم فروردین که به همراه وزیر دفاع آمریکا در یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان برای بررسی لایحه پیشنهادی دفاعی آمریکا شرکت کرده بود، در پاسخ به سوال نمایندگان گفت: ارتش ایالات متحده، گزینه‌های متعددی را برای جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا آماده کرده‌ تا در صورت تصمیم ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای واقعی یا زمانی که آغاز به تولید آن کند، مورد بررسی و استفاده قرار گیرد.

به گزارش سایت «واشینگتن‌تایمز»، او تاکید کرد که این گزینه‌ها برای زمانی است که جمهوری اسلامی بخواهد به بمب هسته‌ای دست یابد. او در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان احتمالی دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای گفت: ایران می‌تواند در عرض دو هفته مقدار کافی از مواد شکافت‌پذیر برای ساخت یک سلاح اتمی را تولید کند. وی همچنین گفت ایران برای تولید لاح هسته‌ای واقعی تنها چندماه زمان لازم دارد.

پیشتر، ژنرال مایک اریک کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، گفت: «ایران همچنان به غنی‌سازی و ذخیره‌کردن اورانیوم [در سطحی] بالاتر از آنچه برای مصارف تجاری نیاز دارد، ادامه می‌دهد. ایران می‌تواند بسیار سریع‌تر از دو سال پیش اورانیوم غنی‌سازی کند... یک ایران دارای سلاح هسته‌ای خاورمیانه را یک‌شبه و برای همیشه تغییر خواهد داد.»

روز پنجشنبه، وبسایت آکسیوس به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی نوشت این کشور به دولت جو بایدن و چندین کشور اروپایی اعلام کرده که اگر جمهوری اسلامی، همچنان غنی‌سازی اورانیوم بالای ۶۰ درصد را ادامه دهد، وارد مسیری خطرناک می‌شود که ممکن است به حمله نظامی اسرائیل منجر شود.

جمهوری اسلامی به تازگی گزارش‌ها درباره افزایش غنی‌سازی را تائید کرد. کشورهای غربی درباره افزایش سطح غنی سازی و نزدیک شدن به تولید سلاح هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG