لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

شروع به کار پروژه ققنوس با سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی


«پروژه ققنوس» که از حمایت شاهزاده رضا پهلوی برخوردار است، طی مراسمی شروع به کار خود را اعلام کرد.

این مراسم روز جمعه سوم اسفند در دانشگاه جورج واشینگتن برگزار شد و شاهزاده رضا پهلوی در سخنان خود گفت:‌« فقدان نهادهایی مانند ققنوس در تاریخ معاصر ما، به رشد توهم، خرافه و موفقیت دشمنان ایران در مسیر رشد اقتصادی و اعتلای فرهنگی جامعه ما منجر شده است.»‌

شاهزاده رضا پهلوی درباره شکل‌گیری این گروه گفت:‌«در ۴۰ سال گذشته همواره به فکر بهبود وضعیت کشور بودم. از جمله دستاوردهای بزرگی که ما در جست‌وجوی یافتن بهترین راه برای رسیدن به دموکراسی در ایران داشته‌ایم، درک اهمیت نقش علم در ساختن جامعه مدنی است.»‌

او همچنین افزود: «ققنوس یک ابتکار برای توانمندسازی جامعه مدنی ایران است. ققنوس می‌تواند توانایی‌های علمی را با طرح‌های موجز و کارشناسی شده به ایرانیان ارائه دهد و از این راه یک بار دیگر به جهانیان نشان دهیم که ایرانیان، ملتی توانا، آزاده، سربلند و خواهان دوستی با همه ملت‌های دنیا هستند.»‌

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا و در مورد این که ایده طولانی مدت او برای ققنوس چیست، گفت:‌«جدا از مسائل سیاسی که دغدغه تمامی گروه‌های سیاسی و ایدئولوژی است، یک چیزی جایش کم بود:‌ گروهی تخصصی بتوانند که در فردای ایران، یک برنامه‌ریزی را بتوانند ارائه دهند که ببنیم چطور می‌توانیم کشورمان را به سمت بهبود وضعیت در همه زمینه‌ها از مسائل زیست‌محیطی گرفته تا سیاست انرژی کشور و خیلی مسائل تخصصی دیگر ببریم. »‌

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه گفت: «کسانی که در این تیم جمع شده‌اند، کارشان بررسی و ارائه راه‌های علمی و کاربردی است. نه مجری آن هستند و نه تصمیم‌گیرنده. هرگونه تصمیم‌گیری در اختیار نمایندگان مردم است که در دولتی که در آینده تشکیل خواهد شد. دوستان در ققنوس، کارشان بررسی و ارائه راهکار است.»

او همچنین گفت:‌«همه در این تشکیلات به بررسی راهکارهای اساسی می‌پردازند. برای مثال، این که منابع آب چطور مدیریت شود، مختص بحث ایدئولوژی چپ یا راست نیست. مسئله‌ای است اساسی و مهم که باید برای آن راهکار داشت. برای همین خواستم این دو مسیر از هم جدا شوند که مسائل سیاسی به شکل حزبی و در جای خود بحث شود، ولی بحث‌های کارشناسی و تخصصی جای آن در این‌جا است و امیدوارم همه از این به بعد به این گروه مراجعه کرده و با آن‌ها همکاری کرده و پرسش‌های خود را هم بپرسند.»

«الهیار کنگرلو» مدیر اجرایی پروژه ققنوس در سخنانی به برنامه‌های این سازمان اشاره کرده گفت ققنوس،‌یک اتاق فکر است که راهبردهای علمی را دنبال خواهد کرد.

او اعضای فعلی آن که ریاست‌ گروه‌های مختلف را برعهده دارند، معرفی کرد. «آرمند اشرف‌زاده» مسئول گروه فناوری دیجیتالی و گردشگری، «فرداد فروزان» سرپرست موقت گروه کشاورزی، «مسعود عزیزی» سرپرست بخش انرژی شماری از همکاران گروه ققنوس هستند.

همچنین «هیوا فیضی» سرپرست گروه رسانه و علوم انسانی، «فرخ زندی» رئیس گروه اقتصاد، «شیما بزرگی» ریاست گروه مشکلات اجتماعی ایران و «مراد اقبال» رئیس گروه حقوق و روابط بین‌الملل معرفی شدند.

شماری از همکاران این گروه از کانادا و اروپا و به شکل ویدیوئی در این مراسم حضور داشتند. «عطا هودشتیان» سرپرست گروه سیاسی، «کاوه راد» برای گروه بهداشت و درمان، «سیاوش مشفق همدانی» ریاست گروه تولیدات صنعتی و «نامدار بقایی یزدی» سرپرست گروه محیط زیست با ارتباط ویدیوئی برنامه‌های خود را معرفی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG