لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

دیدگاه| در آستانه سفر ترامپ به مانیل؛ پیروزی علیه داعش در فیلیپین


یادداشتی از ایان استوری در وال استریت جورنال

هدف سفر پرزیدنت ترامپ به آسیا این است که به دوستان و متحدان آمریکا اطمینان دوباره داده شود که تعهد واشنگتن به امنیت منطقه ای همچنان محکم است. آمریکا این تعهد را طی پنج ماه گذشته در جنوب فیلیپین نشان داده است. دولت ترامپ با احترام به شروط اتحاد ۶۶ ساله آمریکا با فیلیپین به آن کشور کمک کرد شبه نظامیان داعش که شهر ماراوی را اشغال کرده بودند، شکست بدهد.

این امر از آن جا اهمیت دارد که رودریگو دوترته، رییس جمهوری فیلیپین، مصمم بود این اتحاد را تقلیل بدهد. او روابط پر تنشی با دولت اوباما پیدا کرده و با بازدید از پکن از نزدیک شدن کشورش به چین خبر داده بود.

وقتی نیروهای داعش شهر ماراوی را در دست گرفته و جهادیون سراسر منطقه را دعوت کردند به آن ها بپیوندند، ارتش فیلیپین ظاهرا بدون کسب اجازه از دوترته فورا دست کمک به سوی آمریکا دراز کرد. واشنگتن ضمن ارسال سریع تجهیزات درخواستی برای ارتش آن کشور با به پرواز در آوردن هواپیماهای تجسسی و بدون سرنشین به فیلیپین در شکست داعش کمک کرد.

رییس ستاد مشترک ارتش فیلیپین گفت حمایت آمریکا موازنه را علیه متحدان داعش تغییر داد. دوترته با بی میلی به این کمک ها اشاره کرد.

کمک های چین و روسیه در اوج مناقشه چندان چشمگیر نبود.

با وجود این که مانیل روابط دفاعی مقدماتی را با پکن و مسکو شکل داده است، نیروهای امنیتی فیلیپین حفظ روابط نزدیک با آمریکا را ترجیح می دهند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG