لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

اوباما: سیاست آمریکا در افغانستان تغییر نمی کند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید علیرغم تصمیم او به تعویض فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان، استرتژی آمریکا در آن کشور تغییر نخواهد کرد.

پرزیدنت اوباما این موضع را روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری با دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، و یک روز پس از عنوان کرد که ژنرال استنلی مک کریستال را برکنار کرد و ژنرال دیوید پتریوس، سرپرست فرماندهی مرکزی آمریکا، را به جای او منصوب کرد. رییس جمهوری گفت او بر وحدت مقصود در افغانستان تاکید دارد و مطمئن است ژنرال دیوید پتریوس استراتژی آمریکا را می فهمد، زیرا او خود به تدوین آن کمک کرده است.

پیشتر رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گفت از تصمیم پرزیدنت باراک اوباما به تعویض فرمانده عملیات نظامی آمریکا در افغانستان کاملا پشتیبانی می کند.

گیتس، روز پنجشنبه در پنتاگون گفت او از شرایطی که منجر به گرفتن چنین تصمیمی و برکناری ژنرال استنلی مک کریستال شد، عمیقا متاسف است. گیتس گفت تمرکز اصلی او همچنان بر موفقیت جنگ جاری در افغانستان استوار است، و یقین دارد که نیروهای ناتو قادر خواهند بود زیر فرماندهی ژنرال دیوید پتریوس، به این هدف برسند.

دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، که وزیر دفاع را همراهی می کرد، نیز عهد کرد از تصمیم رییس جمهوری پشتیبانی کند. مولن گفت هیچ بهانه ای برای ضعف قضاوت ژنرال مک کریستال در ارتباط با مقاله ای که او و دستیارانش در آن اعضای دولت اوباما را مسخره می کنند، وجود ندارد. مولن همچنین گفت ماموریت کلی آمریکا در افغانستان تغییر نخواهد کرد.

قانون گزاران ارشد آمریکا در هر دو حزب نیز از ژنرال پتریوس حمایت کرده اند.

در افغانستان، ژنرال بریتانیایی نیک پارکر، فرمانده موقت ناتو، می گوید در ماموریت ناتو در افغانستان تغییری صورت نخواهد گرفت.

انتصاب ژنرال پتریوس به فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان باید به تصویب سنا برسد، و رییس کمیته نیروهای مسلح می گوید جلسه تایید او حداکثر تا روز سه شنبه تشکیل خواهد شد.

ژنرال پارکر، که تا زمان تایید ژنرال پتریوس، سربازان ناتو در افغانستان را سرپرستی خواهد کرد روز پنجشنبه گفت نیروهای بین المللی هنوز بر شکست دادن شورش و ساختن یک نیروی ملی امنیتی قدرتمند متمرکز هستند.

در کابل، وحید عمر، سخنگوی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، گفت خروج ژنرال مک کریستال متاسف کننده است، اما پتریوس بهترین جایگزین ممکن است. عمر یادآور شد پتریوس برای افغانستان «غریبه» نیست، زیرا به تهیه استراتژی ضد شورش کمک کرده و وقت قابل ملاحظه ای را نیز در منطقه گذرانده است.

XS
SM
MD
LG