لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۱

مانور نظامی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس


یک هواپیمای نظامی آمریکا در خلیج فارس - آرشیو
یک هواپیمای نظامی آمریکا در خلیج فارس - آرشیو

در حالی که دور تازه مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ روز یکشنبه در لوزان سوئیس از سر گرفته می شود، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده که بر عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه نظارت دارد اعلام کرده است ۳۰۰۰ نیروی نظامی این کشور در خاک کویت و در آب های خلیج فارس در یک مانور نظامی شرکت دارند.

این رزمایش ۱۷ اسفند آغاز شد و تا ۱۱ فروردین ادامه دارد و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز در این مانور نظامی شرکت دارند.

فرانسه نیز در هفته های اخیر ناو هواپیما بر شارل دوگل را به خلیج فارس اعزام کرده است. این ناو هواپیما بر نیز تحت فرماندهی ایالات متحده عمل می کند. در همین حال ژنرال جان دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز پنجشنبه در کنگره به نگرانی از تهدیدهای ایران در منطقه و جهان اشاره کرده بود.

او گفت از لحاظ نظامی نگرانی ما در شش زمینه است. چهار تهدید منطقه ای یعنی نفوذ ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن، قاچاق اسلحه، فناوری موشک های بالستیک، مین های دریایی که برای بستن تنگه هرمز تولید شده و دو تهدید جهانی یعنی برنامه هسته ای و حملات سایبری.

مقام های آمریکایی ولی می گویند این رزمایش و حضور ناوهای هواپیمابر در آب های خلیج فارس تلاشی برای مرعوب کردن ایران نیست و حضور این ناوها برای حمله هوایی به گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه و عراق است.

ولی چند روز پس از ورود ناو شارل دوگل به آب های خلیج فارس، سپاه پاسداران ایران نیز یک مانور نظامی در تنگه هرمز اجرا کرد و در جریان این مانور یک ماکت شبیه به یک ناو هواپیمابر آمریکا را منهدم کرد.

XS
SM
MD
LG