لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۷

پنتاگون: گزارش رسمی از کشته شدن غیرنظامیان در ننگرهار دریافت نکردیم


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

یک مقام محلی افغانستان روز دوشنبه گفت در تیراندازی نظامیان آمریکا در واکنش به انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت ننگرهار، سه غیرنظامی جان خود را از دست دادند. اما پنتاگون می‌گوید گزارش رسمی در این مورد دریافت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عطااﻟله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار واقع در شرق افغانستان گفته است «وقتی انفجار بمب در کنار آنها رخ داد، نیروهای آمریکایی شروع به تیراندازی کردند و یک مرد و دو پسر او را که در آن نزدیکی بودند کشتند.»

به گفته او، این سه نفر در خانه خود در ولسوالی غنی‌خِل در جنوب ننگرهار و نزدیک مرز پاکستان کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در کابل با اعلام این که نیروهای آمریکایی و افغان هدف حمله بمب کنار جاده‌ای و افراد مسلح قرار گرفتند، گفت «این کاروان نظامی در دفاع از خود تیراندازی کرد و نیروهای آمریکایی تلفاتی ندادند.»

این مرکز در ادامه، با بیان این که هیچ گزارش رسمی از تلفات غیرنظامیان در این حادثه ثبت نشده و تحقیقات ارتش ادامه دارد، تاکید کرد «ما تلفات غیرنظامیان را بسیار جدی می‌گیریم و در مورد هر ادعایی بطور گسترده تحقیق می‌کنیم.»

به گزارش رویترز، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) نیز در بیانیه‌ای گفت نظامیان آمریکا وقتی مورد حمله قرار گرفتند از خود دفاع کردند، و مقام‌های ارتش آمریکا هیچ گزارش رسمی در مورد کشته شدن غیرنظامیان در حادثه امروز دریافت نکرده‌ اند.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، با گسترش درگیری‌ها در مناطق مختلف افغانستان، تلفات غیرنظامیان نیز در آن کشور رو به افزایش گذاشته است. حفظ جان غیرنظامیان در عملیات جنگی موضوعی است که ارتش ایالات متحده همواره آن را در نظر گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG