لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

سفر هفته آینده مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد هفته آینده به چند کشور در خاورمیانه سفر خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا با تایید این سفر روز دوشنبه ۱۸ دی نوشت، آقای پنس به کشورهای مصر، اردن و اسرائیل سفر خواهد کرد.

براساس اطلاعیه ای که صادر شده است، آقای پنس ۲۹ دی به مصر خواهد رفت و با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار می کند. در روز یکشنبه اول بهمن با پادشاه اردن دیدار می کند. آقای پنس همچنین روزهای دوم و سوم بهمن، در اسرائیل حضور خواهد یافت. قرار است آقای پنس علاوه بر دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر اسرائیل در کنیسه، پارلمان این کشور نیز سخنرانی کند. این اولین سخنرانی مقام ارشد دولت آمریکا در کنیسه، از زمان ریاست جمهوری جرج بوش پسر است.

سفر آقای پنس در ابتدای دیماه به تاخیر افتاده بود.

غیر از بحث انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی از دخالت های بی ثبات کننده ایران در منطقه نیز از موضوعاتی است که آقای پنس در باره آن با رهبران اسرائیل و مصر گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

به نظر می رسد موضوع اعتراض های گسترده در ایران نیز در حاشیه بحث معاون رئیس جمهوری آمریکا و مقامات منطقه باشد.

کنت واینستین، رئیس اندیشکده هادسن در واشنگتن دی سی در مصاحبه ای اختصاصی با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا پیشتر گفته بود گسترش دخالت ایران در منطقه موجبی برای نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی به شمار می رود.

واینستین گفت: « نگرانی عمیقی در آمریکا و در کشورهای اروپایی در باره حضور فزاینده ایران در سوریه، و مسلماً در باره کنترلی که ایران بر دولت لبنان داشته، و نیز اوضاع در یمن، وجود دارد. این نگرانی وجود دارد که دولت پیشین آمریکا چشمش را به روی گسترش دخالت ایران در جنگ داخلی سوریه بست. محور روسیه - سوریه نیز موجب نگرانی آمریکاست.»

آقای پنس همچنین در باره مهار برنامه موشک بالستیک ایران نیز با رهبران اسرائیل گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد. پرزیدنت ترامپ سه ماه قبل، از تایید عملکرد ایران در توافق برجام خودداری کرد و از کنگره خواسته است، توافق به نحوی اصلاح شود که توقف برنامه موشک بالستیک ایران نیز در آن منعکس باشد.

آقای واینستین گفت، نباید اجازه داد ایران از ظرفیت استفاده از سلاح های اتمی در برنامه موشکی اش برخوردار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG