لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

مایک پنس: آمریکا هنوز مطمئن نیست رهبری ایران دستور حمله به پهپاد آمریکایی را داده باشد


معاون رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید دولت پرزیدنت ترامپ هنوز مطمئن نیست که رهبران جمهوری اسلامی ایران مجوز ساقط کردن پهپاد آمریکایی در هفته گذشته را صادر کرده باشند.

به گزارش پولیتیکو، مایک پنس روز یکشنبه ۲ تیر در مصاحبه با سی‌ان‌ان در مورد هدف قرار گرفتن یک فروند پهپاد آمریکا در نزدیکی تنگه هرمز گفت: «ما متقاعد نشده‌ایم که مجوز آن [اقدام] در بالاترین سطوح صادر شده باشد.»

وی با تصمیم پرزیدنت ترامپ در لغو عملیات نظامی تلافی‌جویانه علیه ایران در آخرین دقایق، گفت: «او یک رئیس‌جمهوری است که همواره هزینه‌ [اقدامات] را محاسبه می‌کند ... پرزیدنت تلفات بالقوه انسانی را در نظر گرفت و به این نتیجه رسید که متناسب نیست.»

وی در عین حال تاکید کرد که این تصمیم مبنی بر لغو حمله نباید با فقدان اراده و عزم راسخ اشتباه گرفته شود. وی افزود: «همه گزینه‌ها روی میز هستند و ایالات متحده از نیروهای ما و از منطقه دفاع خواهد کرد.»

او بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای دست پیدا کند.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی سرنگون کرد، روز جمعه رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده خواستار نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله ایران به پهپاد آمریکایی و از افزایش تنش آفرینی جمهوری اسلامی در خاورمیانه شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری بر ایران گذاشته و می گوید رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از اقدامات تنش برانگیز، تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه موشکی، و کمک به تروریسم دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG