لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

سالگرد بمبگذاری مقر آمریکایی ها در لبنان| پنس: در مقابل اقدامات ایران و حزب الله بیکار نمی‌مانیم


مایک پنس در مراسم سی و چهارمین سالگرد بمبگذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در شهر واشنگتن.
مایک پنس در مراسم سی و چهارمین سالگرد بمبگذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در شهر واشنگتن.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در سی و چهارمین سالگرد بمبگذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت با انتقاد از حمایت ایران از حزب الله لبنان گفت: حزب‌الله یک گروه تروریستی در خدمت ایران است، ما برای از بین بردن حزب‌الله و محاکمه آنها تلاش می‌کنیم.

مایک پنس روز دوشنبه ۱ آبان در مراسمی در یکی از پایگاه های تنفگداران ارتش آمریکا در شهر واشنگتن شرکت کرد و گفت گروه حزب الله مورد حمایت کشوری است که حامی درجه یک تروریسم است. پرزیدنت دونالد ترامپ، ایران را زیر نظر داد و دیگر فعالیت آنها را برای بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین حمایت شان از تروریسم تحمل نخواهد کرد.

سخنرانی آقای پنس در سالگرد بمبگذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت بود. در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ این بمبگذاری به مرگ ۲۴۱ تفنگدار آمریکایی منجر شد. این سربازان به همراه ۵۸ قربانی فرانسوی بخشی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد بودند که برای خاتمه دادن به جنگ داخلی لبنان در آن کشور مستقر شده بودند. همان زمان گروه جهاد اسلامی مسئولیت بمب گذاری را بر عهده گرفت، اما برخی منابع ایران و آیت الله خمینی را آمر این حملات معرفی کردند. ایران هرگز این اتهام را نپذیرفت اما در سال ۲۰۰۴، ایران ستون یادبودی به افتخار «شهدای عملیات مارینز» در قطعه شهدای جهان اسلام در قبرستان بهشت زهرا نصب کرد.

مایک پنس روز دوشنبه درباره این بمبگذاری گفت: ۳۴سال پیش، بمبگذاران بیروت مورد حمایت حاکمان مذهبی ایران قرار گرفتند و هنوز ایران مهاجمین را ستایش می کند و آنها را شهید می شمارد. بدتر از آن، رژیم ایران همچنان منابع و سلاح های خود را به گروه‌های تروریستی هدایت می کند از خون ریزی و ایجاد هرج و مرج در سراسر جهان ابایی ندارد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اعلام سیاست جدید پرزیدنت ترامپ مقابل ایران گفت ما به ایران اجازه نمی‌دهیم ثبات کشورهای منطقه را بر هم زند و ترامپ در برابر اقدامات آنها بیکار نخواهد نشست.

وی افزود: پرزیدنت ترامپ اجازه نخواهد داد آیت الله ها در تهران حملات دیگری را مشابه آنچه امروز یادبودش را گرامی می داریم، برنامه ریزی کنند.

پیش از سخنرانی آقای پنس، یکی از تفنگداران بازنشسته که از بمبگذاری سال ۱۹۸۳ جان به در برد، سخنرانی کرد.
پیش از سخنرانی آقای پنس، یکی از تفنگداران بازنشسته که از بمبگذاری سال ۱۹۸۳ جان به در برد، سخنرانی کرد.

ایران حامی حزب الله لبنان است گروهی که به اعتقاد اسرائیل،‌ آمریکا و اتحادیه اروپا یک گروه تروریستی است.

پیشتر رئیس جمهوری آمریکا در سخنانش گفته بود رژیم ایران به جای خرج برای مردم خود، بودجه کشور را صرف تجهیز حزب الله لبنان و گروه حماس می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG