لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

واکنش رهبران دموکرات کنگره به نامه وزیر دادگستری درباره گزارش نهایی دخالت روسیه در انتخابات آمریکا


نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا
نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا

چند ساعت بعد از انتشار خلاصه گزارش وزیر دادگستری آمریکا درباره گزارش نهایی بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، رهبران دموکرات کنگره خواستار انتشار علنی اصل گزارش رابرت مولر شدند.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا در بیانیه مشترکی به نامه «ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا به کنگره درباره تحقیقات بازپرس مولر واکنش نشان دادند.

آنها نوشتند این نامه به همان اندازه مواردی که پاسخ داده، پرسش‌های جدیدی مطرح می کند. این حقیقت که در گزارش بازپرس ویژه مولر، رئیس جمهوری از اتهام جدی مانند کارشکنی در مسیر اجرای عدالت مبری نشده، نشان می‌دهد که گزارش کامل و مستندات مربوطه باید به طور کامل و بدون تاخیر در اختیار عموم قرار بگیرد.

خلاصه گزارش «ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا از تحقیقات«رابرت مولر» بازپرس ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نشان می دهد که پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

آقای «بار» در نامه خود به کنگره نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرد.

آقای مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به پایان گزارش تحقیقات بازپرس ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، از تبرئه کامل خود خبر داد. پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه عصر در توئیتر خود نوشت:‌ «نه تبانی، نه دخالت، تبرئه کامل و تمام.»

رئیس جمهوری آمریکا عصر یکشنبه نیز در یک اظهارنظر کوتاه به خبرنگاران گفت این گزارش یک تبرئه تمام عیار بود. حتی یک مقدار کوچک هم کارشکنی صورت نگرفت... شرم آور است که کشور ما باید متحمل چنین چیزی می شد، همچنین شرم آور است که رئیس جمهور کشور باید متحمل چنین وضعی می شد، جریانی که حتی پیش از انتخاب من شروع شده بود.

ساعتی بعد از خلاصه نامه وزیر دادگستری آمریکا به کنگره درباره گزارش ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، مچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا در بیانیه‌ای نوشت گزارش بازپرس ویژه تایید می کند که رئیس جمهوری و کارزار انتخاباتی او هیچ تلاشی برای تبانی و همکاری با روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ نداشتند. در هر حال، تلاش‌های جاری روسیه برای دخالت در دموکراسی ما خطرناک و آزاردهنده هستند، و من از کمک‌های بازپرس ویژه به اقدامات ما برای شناخت بهتر فعالیت‌های روسیه در این زمینه استقبال می‌کنم.

روز جمعه «رابرت مولر» بازپرس ویژه درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا گزارش نهایی خود را تحویل «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا داد.

هفته پیش، پرزیدنت ترامپ با استقبال از این گزارش گفته بود گزارش نهایی رابرت مولر، باید به طور علنی منتشر شود.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG