لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

آموزش صلحبانان زن


شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد اگر قرار است کوشش های صلحجویانه موفق شود، زنان باید در این روند مشارکت داشته باشند. اما در گذشته زنان بارها از شرکت در مذاکرات صلح و عملیات صلحبانی ممنوع شده اند.

به این دلیل است که چهار سال پیش، وزارت خارجه امریکا برنامه ای را به اجرا گذاشت که مشارکت برابر زنان در جلوگیری از مناقشه و تقویت صلح در کشورهاییکه جنگ، خشونت و ناامنی آنها را تهدید می کند ، مسلم می سازد.

طرح عملیات جهانی صلح بخشی از این کوشش است، که هزینه آنرا دولت آمریکا می پردازد و با کشورهای شریک برای تامین آموزش و ابزار مورد نیاز جهت کمک به ثبات کشورهای درگیر مناقشه و حمایت از عملیات صلحبانی سازمان ملل متحد و منطقه ای کار می کند.

یکی از عناصر اصلی برنامه شرکت دادن زنان در تمام جنبه های عملیات صلح، رایزنی و حفاظت از آنها است. و بنابراین، از نزدیک ۲۰۰ هزار پرسنل طرح عملیات جهانی صلح که به آموزش افراد و اعزام آنها به مناطق مورد نیاز کمک کرده است، بیش از ۶ هزار نفر زن بوده اند.

کشورهای امریکای لانین تاریخی طولانی از عملیات صلحبانی دارند. بنابراین، طرح در همکاری با شریکان منطقه ای ، به ایجاد و تقویت یکتیم منطقه ای سیار از کارشناسان امریکا و امریکای لاتین در مسائل جنسیتی، حقوق بشر، توسعه سازمانی و صلحبانی کمک کرده است. حالا آنها صلحبانان آینده را در امریکای لاتین در اموری مانند تقویت نقش زنان در اعزام نیروهای صلحبان، و آموزش صلحبانان برای اختلاط و تعامل بهتر با زنان در جوامعی که خدمت می کنند آموزش می دهند.

استفانی پرودی، تحلیلگر برنامه برای عملیات راهبردی در وزارت خارجه نوشت « امریکا در حالی که برای پرداختن به تقاضای جهانی فزاینده به صلحبانان کار می کند، در کوشش جهت افزایش مشارکت زنان بعنوان صلحبان و نیزتوسعه نقش آنها در کمک به حفاظت از زنان دیگر در برخی از پر چالش ترین نقاط جهان ، پابرجاست.»

« ما با تشویق و حمایت برنامه های آموزش جمعی با کشورهایی که سهم عمده ای در روند صلحبانی دارند، فضایی به وجود می آوریم که از طریق آن تخصص، تجربه و عقاید مبادله شود و در مقابل صلحبانان قابل اعتمار تر و کارآمد تری تربیت شوند. »

XS
SM
MD
LG