لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۱

انتقاد وزیر دفاع پیشین آمریکا از سیاست خاور میانه‌ای دولت باراک اوباما


جلد روی کتاب جدید لئون پانه‌تا وزیر دفاع پیشین آمریکا
جلد روی کتاب جدید لئون پانه‌تا وزیر دفاع پیشین آمریکا

مدیر پیشین دستگاه‌های اطلاعاتی و دفاعی ایالات متحده می‌گوید باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سال‌های گذشته از مسیر خود در تعیین سیاست‌های نظامی کشور در خاورمیانه خارج شد.

لئون پانه‌تا، که سازمان مرکزی اطلاعات و نیز وزارت دفاع آمریکا را برای بیشتر دوره ریاست جمهوری آقای اوباما هدایت می‌کرد، در کتاب جدیدی که روز سه‌شنبه منتشر شده است، با انتقاد از رئیس جمهوری می‌گوید او اغلب «به جای اشتیاق و هیجان یک رهبر، بر منطق یک استاد حقوق متکی بود.»

پانه‌تا در کتاب جدید خود به نام «جنگ‌های ارزشمند: روایت رهبری در جنگ و صلح»، آقای اوباما را برای موافقت با حمله‌ای که منجر به کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده شد تحسین می‌کند، اما می‌گوید او در تعیین سیاست در مورد عراق و سوریه، مرتکب چندین اشتباه شد که به استیلای گروه موسوم به «دولت اسلامی» بر نواحی وسیعی از دو کشور در ماه‌های اخیر کمک کرد.

این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت آقای اوباما به تاکید بر ادامه رهبری خود در خاورمیانه، با حملات هوایی علیه مواضع گروه دولت اسلامی (داعش)، ادامه می‌دهد.

کتاب وزیر دفاع پیشین آمریکا، کاخ سفید را به خشم آورده است. جو بایدن معاون رئیس جمهوری می‌گوید درست نیست مقامات سابق به محض ترک مشاغلشان، در حالی که آقای اوباما هنوز در مقام خود باقی است، در باره اختلاف نظرهای سیاسی خودشان کتاب بنویسند.

وزیر دفاع پیشین ایالات متحده از پرزیدنت اوباما به دلیل وادار نکردن نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق به موافقت با باقی ماندن شماری از سربازان آمریکایی در آن کشور خرده می‌گیرد. وی همچنین از رئیس جمهوری که توصیه او و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین را جهت آموزش و تجهیز شورشیان سوریه در نبرد برای سرنگونی بشار اسد رد کرد، انتقاد می‌کند.

افزون بر این، پانه‌تا می‌گوید پرزیدنت اوباما باید به سوریه، وقتی ازآنچه خود او آن را «خط قرمز» توصیف کرده بود گذشت و از تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای اوپوزیسیون استفاده کرد، حمله می‌کرد.

با این حال آقای پانه‌تا در مصاحبه‌هایی که درباره کتاب جدید خود انجام داده، گفته است رئیس جمهوری ایالات متحده حالا تصمیمات درستی در مورد استراتژی آمریکا در خاورمیانه گرفته است؛ اما در عین حال می‌گوید این سیاست‌ها باید دو سال پیش اجرا می‌شد و آقای اوباما نباید استفاده از نیروهای زمینی آمریکا در جنگ با پیکارجویان داعش را رد می‌کرد.

XS
SM
MD
LG