لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

فلسطینی‌ها نسبت به کنفرانس صلح به رهبری آمریکا ابراز تردید می کنند


محمد اشتیه، نخست وزیر دولت فلسطینی
محمد اشتیه، نخست وزیر دولت فلسطینی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - محمد اشتیه، نخست وزیر دولت فلسطینی، نسبت به کنفرانس به رهبری آمریکا که قرار است ماه آینده در بحرین برگزار شود ابراز تردید می کند. کاخ سفید می گوید تمرکز این کنفرانس بر مزایای اقتصادی دستیابی به صلح با اسرائیل برای فلسطینیان است.

اشتیه روز دوشنبه در جلسه کابینه بر ضرورت رسیدن به توافق سیاسی با اسرائیل تاکید کرد که شماری از مسائل دیرین از جمله مرزها را حل کند ولی هیچکدام در دستور کار کنفرانس اقتصادی منامه قرار ندارد.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت بحران مالی حال حاضر نتیجه به گفته او «جنگ اقتصادی» است که به فلسطینی ها تحمیل شده است و آن ها در برابر باج خواهی تسلیم نشده و حقوق شان را با پول عوض نمی کنند.

کاخ سفید عهده کرده است در هفته های آینده از یک طرح جدید صلح خاورمیانه پرده بردارد.

یک مقام ارشد کاخ سفید روز یکشنبه گفت این طرح مشوق سرمایه گذاری های چشمگیر در اقتصاد غزه است، اما این سرمایه گذاری ها مستلزم یک توافق آتش بس «با ثبات» است: «اما این فقط زمانی اتفاق می افتد که ما بتوانیم بعضی از مسائل سیاسی را حل کنیم. دو مساله به هم گره خورده اند. آینده ای واقعی وجود دارد که می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، اما باید بر روی این مسائل سخت کار کنیم.»

انتظار می رود دولت، جامعه مدنی و رهبران تجاری در این کنفرانس سرمایه گذاری های اقتصادی بالقوه در منطقه را در صورت تحقق توافق صلح به بحث بگذارند.

استیو منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، در بیانیه ای اعلام کرد این کنفرانس «فرصت های جدید هیجان انگیزی را به فلسطینیان ارائه خواهد داد تا قابلیت های کامل خود را تشخیص بدهند».

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG