لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۰

گفت و شنود استراتژیک آمریکا - پاکستان


ایالات متحده آمریکا و پاکستان همچنان به برقراری صلح، ثبات، و توسعه اقتصادی جهانی و منطقه ای پایبند هستند. روند گفت و شنود استراتژیک آمریکا – پاکستان به دو کشور فرصت می دهد زمینه مشترکی برای این مسائل، علیرغم اختلافات گذشته، پیدا کنند.

جان کری وزیر خارجه در نشست مقامات دو کشور در واشنگتن، بر تعهد آمریکا و پاکستان به نبرد با تروریسم و حفاظت از مردم بار دیگر تاکید کرد. آمریکا از رویکرد دولت پاکستان برای از بین بردن توانایی گروه های پیکارجو جهت استخدام افراد، تهیه پول و تحریک خشونت حمایت می کند. در امنیت منطقه ای، دو کشور به کوشش جهت پیشبرد ثبات و شکست دادن کسانی کهبه افراط گرائی و خشونت دامن می زنند، ادامه خواهند داد.

جان کری گفت همکاری در امتداد مرز پاکستان همچنان مهم است. ارتش پاکستان در ماموریت های جاری در وزیرستان شمالی برای پاک کردن تندروها درگیر است و آمریکا ۲۵۰ میلیون دلار برای کمک به بازسازی جوامعی که در این عملیات آسیب دیده اند تعهد کرده است.

در مورد جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی، آمریکا پاکستان را ترغیب می کند از روش آمریکا و روسیه در کاهش کلاهک های هسته ای تبعیت کند.

در نشست گفت و شنود استراتژیک آمریکا و پاکستان، مسایل اقتصادی و توسعه نیز مطرح شد. دو کشور طرح مشترکی برای توسعه تجارت طی پنج سال دارند، به طریقی که بازارهای پاکستان را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب تر خواهد ساخت. به عنوان بخشی از برنامه، آمریکا با پاکستان در توسعه مشارکت زنان در کارگاه ها، شریک خواهد شد.

یک شبکه برق معتبر برای توسعه اقتصادی پاکستان بسیار مهم است. به این دلیل است که آمریکا پاکستان را در توسعه یک بخش انرژی باثبات تر، بادوام تر و استوار بر شرایط بازار یاری می دهد. امروز، آمریکا ۱۷۵۰ مگاوات به شبکه برق کشور افزوده است که نزدیک ۲۶ میلیون پاکستانی از آن سود می برند. و از طریق مشارکت جدید آمریکا و پاکستان برای انرژی پاک، ممکن است ۳ هزار مگاوات دیگر از منابع انرژی پاک افزوده شود.

سرانجام، آنچه برای موفقیت بلندمدت پاکستان مهم است، همکاری با آمریکا در آموزش، علوم و فناوری است.

آنگونه که نواز شریف نخست وزیر پاکستان در جریان دیداری از آمریکا در اکتبر گذشته گفت «مشارکت نزدیک و با دوام بین پاکستان و آمریکا یک ضرورت استراتژیک برای دست یافتن به هدف صلح و ثبات بادوام در منطقه و ورای آن است.»

XS
SM
MD
LG