لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

وزیر دفاع آمریکا به پاکستان رفت


چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا به پاکستان رفته است تا با نواز شریف، نخست وزیر و راحیل شریف، فرمانده جدید ارتش این کشور دیدار و گفتگو کند.

این اولین سفر یک وزیر دفاع آمریکا به پاکستان طی چند سال گذشته است.

وزیر دفاع آمریکا قرار است درباره تهدید های امنیتی و ممانعت از عبور تجهیزات ناتو به افغانستان از طریق پاکستان با مقامات این کشور گفتگو کند. این ممانعت با رهبری یک حزب سیاسی پاکستان در اعتراض به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه شبه نظامیان پاکستان رخ داده است.

حمله پهباد های آمریکایی روابط دو کشور را دچار تنش کرده است، سفر چاک هیگل به پاکستان از جمله به منظور کاهش این تنش است.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان بیانیه ای صادر کرده که در آن آمده است این کشور از روند صلح و همبستگی در افغانستان حمایت می کند.
نخست وزیر پاکستان همچنین نگرانی عمیق دولتش را از ادامه حملات پهپادی اعلام داشته و گفته است حملات هواپیماهای بدون سرنشین نقشی مخرب در تلاشهای مبارزه علیه تروریسم ایفا می کند.
وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در افغانستان بود و با بسم الله خان محمد، وزیر دفاع دیدار و گفتگو کرد. در افغانستان، بسم الله خان به چاک هیگل اطمینان داد که پیمان امنیتی با آمریکا «به موقع» امضا می شود، این در حالی است که رئیس جمهوری افغانستان نسبت به امضای آن در سال جاری میلادی ابراز بی میلی کرده است.

شورای ریش سفیدان افغانستان، از رئیس جمهوری این کشور خواسته پیمان امنیتی با آمریکا را امضا کند. اما آقای کرزی خواستار امضای آن پس از انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل سال آینده میلادی شده است.

پیمان نظامی افغانستان با آمریکا امکان حضور نیروهای آمریکایی برای کمک به آموزش نیروهای افغان برای مبارزه با طالبان را پس از سال ۲۰۱۴ نیز می دهد.
آمریکا می گوید آقای کرزی باید این قرارداد را تا پیش از سال جاری میلادی امضا کند و در غیر اینصورت گزینه ای جز خروج نیروهایش از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ ندارد.
XS
SM
MD
LG