لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

اهمیت تقویت مناسبات آمریکا - پاکستانویلیام برنز، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار اخیر از اسلام آباد گفت ایالات متحده به ثبات، امنیت و کامیابی پاکستان پس از سال ها دشواری پای بند است، و یاد آور شد رابطه دو کشور پیش می رود، و امیدوار هستیم نه فقط ادامه پیدا کند بلکه شتاب گیرد.

رهبری پاکستان اصلاحات اقتصادی شجاعانه ای انجام داده و گام های قاطعی برای توسعه ارتباط های اقتصادی منطقه ای برداشته است. امریکا سعی کرده است سهم آن در این روند تا آنجا که امکان دارد مفید باشد. شماری از سرمایه گذاری های استراتژیک به رشد اقتصادی پاکستان کمک کرده است، از تامین هزینه ساختن و ترمیم نزدیک ۹۰۰ کیلومتر جاده تا نزدیک ۹۰۰ میلیون دلار کمک به بخش انرژی که تا پایان ۲۰۱۴، ۱۴۰۰ مگاوات به شبکه برق کشور خواهد افزود.

در حالی که پاکستان به تعهدات خود به صندوق بین المللی پول عمل می کند، آمریکا بر آن است کارهای بیشتری انجام دهد. در حقیقت، نمایندگان هر دو دولت اخیرا در واشنگتن ملاقات کردند و در باره برنامه های مشترک برای توسعه تجارت و سرمایه گذاری در پنج سال آینده به تبادل نظر پرداختند.

افراط گرایی به تهدید احیای پاکستان ادامه می دهد. کمتر کشوری به اندازه پاکستان بهای سنگینی در نبرد با افراط گرائی پرداخته است. امریکا از کوشش های نواز شریف نخست وزیر برای استقرار اقتدار دولت بر تمام سرزمین پاکستان به هر شیوه ای که اسلام آباد مناسب ببیند حمایت می کند، و بویژه او را ترغیب می کند در برابر فشار گروه های ستیزه گر بایستد، آنها را از پناهگاه های امن محروم سازد و از حملات مرزی جلوگیری کند.

مقابله با عبورهای مرزی ستیزه گران و بستن پناهگاه های امن نه فقط برای صلح و کامیابی دراز مدت پاکستان بلکه برای برقراری مناسبات مثبت بین پاکستان و تمام همسایگانش ، از جمله افغانستان، حیاتی است. امریکا بر کوشش های پاکستان برای پیشبرد روند آشتی در افغانستان ارج می گذارد، و امیدوار است امضای توافقنامه امنیتی دو جانبه در پایان سال جاری آمریکا را قادر سازد نیروهای افغانستان را آموزش دهد و راهنمایی و کمک کند تا بدنبال بقایای القاعده بروند.

ویلیام برنز گفت «این اقدام عمیقا به نفع ما و به سود افغانستان، پاکستان و بقیه آسیای مرکزی و جنوبی است. فرصتی برای تقویت مناسبات آمریکا و پاکستان فراهم می آورد. ما به ادامه تقویت شالوده های مشارکت خود تاکید داریم و متعهد هستیم آن مشارکت را برای واقعیت بخشیذن به نگرش مشترک خود برای پاکستانی صلحجو تر و کامیاب تر، بکار بگیریم.»
XS
SM
MD
LG