لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

واکنش آمریکا به حملات تروریستی در پاکستان: در کنار مردم و قربانیان می‌ایستیم


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ای ضمن محکومیت حملات روز جمعه در پاکستان، با قربانیان این دو حمله ابراز همدردی کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود عصر روز جمعه ۲ آذر نوشت: «ایالات متحده به شدت حملات تروریستی امروز در اورکزای و کراچی پاکستان را که بیش از ۳۰ کشته و دهها مجروح دیگر برجای گذاشت، محکوم می کند. ما عمیق ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده قربانیان می فرستیم و بهبودی سریع را برای مجروحان خواستاریم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما همچنین واکنش سریع و شجاعانه نیروهای پاکستانی به حمله به کنسولگری چین در کراچی را، که مانع از کشته شدن افراد بیشتر شد، تحسین می کنیم. ایالات متحده در مواجهه با این اقدامات تروریستی در کنار مردم پاکستان می ایستد و همچنان به دنبال فرصت های همکاری با دولت پاکستان برای مبارزه با این تهدیدات در منطقه است.»

در چند حمله جداگانه چندین نفر در پاکستان کشته شدند.

در یک بمبگذاری انتحاری در شهر کلایه در منطقه اورکزای در شمال غربی پاکستان، دست‌کم ۲۵ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. مقامات دولتی می گویند مهاجم یک مراسم و بازار شلوغ را هدف قرار داد.

در شهر کلایه در منطقه اورکزای در شمال غربی پاکستان، یک بمبگذار سوار بر موتورسیکلت وارد بازار و فستیوال شلوغی شد که پیروان مذاهب مختلف را به سمت خود کشانده بود. او سپس خود را منفجر کرد.

در این حادثه اکثر کشته شدگان از شیعیان بودند و حدود ۵۰ نفر مجروح شدند.

چند ساعت پیش از این انفجار، یک حمله در کراچی در جنوب این کشور به کنسولگری چین صورت گرفت. سه مهاجم سعی کردند وارد کنسولگری شوند که در این حمله دو مامور پلیس و سه مهاجم کشته شدند.

مسئولیت حمله در کراچی را شورشیان تجزیه طلب «ارتش آزادی بلوچستان» برعهده گرفتند اما هنوز مشخص نیست چه کسانی حمله در بازار شهر کلایه در شمال غربی پاکستان را انجام داده‌اند.

به نوشته رویترز، به نظر نمی رسد که حمله در بازار منطقه اورکزای در شمال غرب پاکستان، با حمله کراچی مرتبط باشد.

پاکستان مدتهاست با حملات مختلف مسلحانه و بمبگذاری های گروه های شورشی و اسلامگرا روبرو است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG