لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

آمریکا حمله به کلیساها در لاهور را محکوم می کند


ایالات متحده آمریکا در محکوم ساختن حمله بمبگذاران انتحاری به دو کلیسای مسیحی در شهر لاهور پاکستان، به ملت ها و رهبران جهان می پیوندد. یک جناح طالبان پاکستانی مسئولیت بمبگذاری در جریان مراسم دعا و نیایش در ۱۵ مارس را ، که ۱۷ کشته و بیش از ۷۰ مجروح برجا گذاشت ، پذیرفت.

این حمله جدیدترین رویداد در رشته هجوم هایی به جامعه کوچک مسیحی پاکستان است. افزون بر مسیحیان، دیگر جوامع اقلیت مذهبی نیز از دست افراطیون خشن رنج کشیده اند و در عذاب بوده اند. برای مثال، پیشتر در اوائل سال جاری میلادی، گروه های سنی به حملاتی علیه مساجد شیعه دست زدند، که به مرگ بیش از ۸۰ تن منجر شد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بمبگذاری ها در لاهور را محکوم کرد، به خانواده های قربانیان تسلیت گفت و بر همبستگی ایالات متحده با مردم و دولت پاکستان در برخورد با خشونت افراطگرایان تاکید گذاشت.

چودری نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان، انفجار در کلیساها را به عنوان یک «عمل تروریستی ضدانسانی» محکوم کرد. علامه طاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان، همصدا با دیگر رهبران مذهبی، جامعه مدنی و بازرگانی در لاهور، از حملات ابراز تاسف کرد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز در بیانیه ای این حملات را به شت محکوم کرد و گفت طالبان پاکستانی در حالی که مسئولیت حمله را بر عهده گرفته، تهدید کرده است در آینده به حملات بیشتری دست بزند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است تمام مردم باید صدای خود را علیه کسانی که از نام خدا برای توجیه سرکوب، خشونت یا نفرت استفاده می کنند، بلند کنند؛ و افزود هیچ خدایی، ترور یا سرکوب کسانی که ضعیف تر هستند یا تعدادشان کمتر است، را نادیده نمی گیرد.

ایالات متحده آمریکا، آنگونه که سخنگوی وزارت خارجه پس از انجام حملات به کلیساهای لاهور، گفت از حق هر انسانی برای انجام شعائر مذهبی خود، بدون هراس از ارعاب، مرگ یا هر شکل تلافی جویی حمایت می کند. این یک حق انسانی اساسی در پاکستان و در سراسر جهان است.

XS
SM
MD
LG