لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۸

فرصت اقتصادی برای افغانستان و پاکستان


دانشگاه ملی علوم و فناوری پاکستان روز ۱۲ نوامبر میزبان جلسه ای با حضور ریچارد اولسون سفیر آمریکا در پاکستان برای گفتگو با دانشجویان و استادان بود. او از رئیس دانشگاه بخاطر برپایی جلسه و حمایت از مبادلات دانشگاهی و ارتباط با موسسات علمی آمریکا سپاسگزاری کرد و بر اهمیت همکاری بین ایالات متحده آمریکا، افغانستان و پاکستان برای حمایت از ثبات و کامیابی منطقه ای تاکید نمود.

وی در ادامه با بیان این که رابطه ای نیرومند بین آمریکا و پاکستان برای ثبات منطقه ای و فراهم آوردن آینده ای کامیاب تر برای شهروندان بسیار مهم است، یادآور شد بوجود آوردن آینده ای آرام و باثبات برای افغانستان، یکی از مهمترین عناصر دستیابی به ثبات و کامیابی در منطقه است.

ریچارد اولسون درباره نتایج اعلامیه مشارکت بادوام که در سال ۲۰۱۰ میلادی بین دولت افغانستان و ناتو امضا شد، سخن گفت و همچنین به اعلامیه حمایت بلندمدت امنیتی، اقتصادی و سیاسی برای افغانستان اشاره کرد و اهمیت تلاش های منطقه ای برای ادامه موفقیت آن را یادآور شد.

سفیر آمریکا در پاکستان افزود «یک افغانستان باثبات که با همسایگانش در صلح و از مناسباتی سازنده با آنها برخوردار باشد، وزنه ای کارآمد علیه تروریسم خواهد بود. یک افغانستان باثبات همچنین موجب توسعه اقتصادی در آسیای جنوبی و مرکزی خواهد بود.

آقای اولسون بار دیگر بر تعهد آمریکا به پاکستان و منطقه تاکید کرد و گفت «ایالات متحده آمریکا متعهد باقی خواهد ماند؛ ما نقش خود در افغانستان، پاکستان و منطقه را تعهدی پویا می بینیم که به سود منافع امنیت ملی ما و کشورهای منطقه خواهد بود.»

وی همچنین دانشجویان را به ایفای نقش در هدایت پاکستان به سوی آینده ای باثبات تر و امن تر فرا خواند و خظاب به آنها گفت «شما اینک فرصت دارید آینده ای بهتر انتخاب کنید و اختلافات گذشته را کنار بگذارید. پاکستان جامعه ای جوان است، افغانستان نیز چنین است. جوانان در هر دو کشور می توانند مسیر سازنده و مثبتی انتخاب کنند. امیدوارم شما از فرصت استفاده کنید. و مطمئن باشید آمریکا متعهد است از شما در نقش مهم کمک به افغانستان در گذر از این دوره انتقالی حمایت کند.»

XS
SM
MD
LG