لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

کاخ سفید نظرات مولن درمورد پاکستان را تاييد نمی کند


کاخ سفید نظرات مولن درمورد پاکستان را تاييد نمی کند
کاخ سفید نظرات مولن درمورد پاکستان را تاييد نمی کند

کاخ سفيد از تاييد اتهام يک افسر ارتش آمريکا که شبکه حقانی «بازوی» سازمان اطلاعات و امنيت پاکستان است، خودداری می کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روز چهارشنبه درمورد آنچه که دريادار مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا هفته گذشته عنوان کرد گفت «زبانی نيست که من بکار برم».

مايک مولن اين اتهام را در جلسه يک کميته کنگره آمريکا مطرح ساخت و گفت ستيزگران شبکه حقانی که مسئول حملات به هدف های آمريکا در افغانستان شناخته می شوند با حمايت آژانس اطلاعات داخلی پاکستان – آی اس آی – عمل می کنند. پاکستان اين اتهام را رد کرده است.

کارنی گفت دولت اوباما بر اين باور است که «ارتباط هايی» بين آی اس آی و شبکه حقانی که از «پناهگاه های امن» در پاکستان استفاده می کند، وجود دارد. او گفت آنچه واشنگتن از اسلام آباد می خواهد اين است که عليه شبکه و پناهگاه های آن عمل کند.

کارنی گفت اختلاف در زبانی که کاخ سفيد و دريادار مولن بکار می برند يک «بحث لغوی» است. او همچنين گفت پاکستان «بويژه» در نبرد آمريکا با گروه تروريستی القاعده «بسيار مفيد» بوده است.

روز چهارشنبه در مقاله ای در واشنگتن پست بنقل از مقامات نامشخص آمريکايی گفته می شود دريادار مولن در نقش آی اس آی در حملات حقانی گزافه گويی کرد، زيرا شواهد روشنی وجود ندارد که آژانس اطلاعاتی پاکستان ستيزه گران را هدايت يا کنترل می کند.

مايک مولن در مصاحبه ای با وال استريت جورنال که روز چهارشنبه منتشر شد می گويد او «بهترين دوست» پاکستان بوده است، اما در برابر از دست رفتن پرسنل نظامی آمريکا در حملات حقانی تاب نخواهد آورد. او می گويد بسيار روشن است که آژانس اطلاعاتی پاکستان از شبکه حقانی پشتيبانی کرده است، هرچند او باور ندارد که ستيزه گران می توانند «مانند يک کليد خاموش و روشن شوند.»

XS
SM
MD
LG