لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۲

پاکستان دیدار نماینده ویژه آمریکا را بتاخیر می اندازد


پاکستان دیدار مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا را بتاخیر می اندازد تا اسلام آباد بازنگری مناسبات دو کشور را تکمیل کند.
رسانه ها روز سه شنبه بنقل از مقامات پاکستان گزارش دادند که سفر گروسمن به اسلام آباد در جریان دیدار جاری او از منطقه ممکن نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این تاخیر را بعدا تایید کرد.
نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان سرپرستی هیاتی به افغانستان را بر عهده دارد، هدف این است که تایید حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از تجدید مذاکرات مقدماتی صلح با طالبان بدست آید.
مناسبات بین آمریکا و پاکستان در پی کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در حمله هوایی ناتو به یک قرارگاه نظامی پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان، که یک اشتباه توصیف شد، تیره تر شده است.
ماه پیش، پاکستان اعلام کرد در همکاری خود با آمریکا و ناتو بازنگری می کند. قرار است بررسی در پارلمان انجام گیرد و هنوز روشن نیست چه زمانی توصیه هایی به دولت ارائه خواهد شد.
تحقیقات مشترک آمریکا – ناتو – افغانستان درباره حمله هوایی در ۷ آذر، نشان داد اشتباهات در هر دو طرف و نیز نبود ارتباط بین متحدان به آن حادثه منجر شد. پاکستان، که حاضر نشد در تحقیقات شرکت کند، یافته ها را رد کرد و گذرگاه های مرزی خود به افغانستان را بروی کاروان های تدارکاتی ناتو بست.
در اوائل ۲۰۱۱، مقامات پاکستان یک پیمانکار سی آی ای در لاهور را بجرم تیراندازی بسوی دو پاکستانی و کشتن آنها بازداشت کرد.
در ماه مه، نیروهای ویژه آمریکا اوسامه بن لادن رهبر القاعده را در جریان حمله ای به مجتمعی در شهر آبوت آباد در نزدیکی پایتخت پاکستان کشتند. پاکستان از این که پیشاپیش از عملیات آگاه نشد بخشم آمد، و برخی از قانون گذاران آمریکا تهدید کردند کمک آمریکا به پاکستان را، پس از آن که کشف شد بن لادن در آنجا پنهان بود، قطع کنند.
سال ۲۰۱۱ همچنین شاهد ادامه استفاده آمریکا از هواپیماهای بی سرنشین برای حمله به ستیزه گران مظنون در مناطق دور افتاده و کوهستانی پاکستان بود. دولت پاکستان از دیر باز گفته است چنین حملاتی حاکمیت آنرا نقض می کند.

XS
SM
MD
LG