لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

آمريکا: عدم هماهنگی منجر به حمله در مرز پاکستان شد


آمريکا: عدم هماهنگی منجر به حمله در مرز پاکستان شد
آمريکا: عدم هماهنگی منجر به حمله در مرز پاکستان شد

مقامات وزارت دفاع آمريکا روز پنجشنبه عدم هماهنگی کافی بين نيروهای پاکستانی و ائتلاف به رهبری آمريکا را در جريان حمله ماه گذشته ائتلاف که باعث قتل ۲۴ سرباز پاکستانی در مرز با افغانستان گرديد، مقصر دانستند.

سخنگوی پنتاگون، جورج ليتل، اظهار داشت: تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که نیروهای آمريکايی، پس از آنکه بسوی آنها آتش گشوده شد با توجه به اطلاعات موجود در آن زمان، در دفاع از خود با تسليحات و تدارک مناسب، متقابلا عمل کردند.

سخنگوی پنتاگون افزود که افسران آمريکايی از نظر جغرافيايی اطلاعات نادرست را در اختيار پاکستانی ها گذاشته بودند، که همان منجر به سوء تفاهم در مورد محل قرارگاه نظامی پاکستان در امتداد مرز با افغانستان گرديد. و، اين امر، همراه با شکاف ها و نقائص دیگری در اطلاعات مربوط به فعالیت ها و محل استقرار واحدهای طرفين، اين «نتیجه غم انگیز» را بوجود آورد.

اما تحقیقات نشان داد که «هیچ تلاش عمدی» توسط نیروهای آمريکا برای گمراه کردن و یا هدف قرار دادن ارتش پاکستان وجود نداشته است.

وزارت دفاع آمريکا «عمیق ترین تاسف» و «تسلیت صمیمانه» را نسبت به این حادثه ابراز داشت، اما نسبت به تقاضای پاکستان برای یک معذرت خواهی کامل، تامل کرد.

این حمله که در ۲۶ ماه نوامبر پيش انجام شد، تنش و روابط آسيب ديده ميان آمريکا و پاکستان را بيشتر شعله ور کرده است. اسلام آباد به نیروهای آمریکایی دستور داده است تا پایگاه هوایی مورد استفاده خود در پاکستان را تخليه کنند و تا زمان نامعلومی دو مسيراصلی ارسال تدارکات زمينی نيروهای ناتو را بسته است.

بنا بر گزارشهای روز پنجشنبه رسانه های آمریکا، به نقل از مقامات آمريکايی که نامشان ذکر نشده است: کوتاهی نيروهای ناتو در مطلع ساختن اسلام آباد نسبت به انجام اين عمليات ممکن است منجر به اين شده باشد که سربازان پاکستانی اشتباها نیروهای ائتلاف را بجای شبه نظامیان طالبان هدف گرفته باشد.

XS
SM
MD
LG