لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

کاخ سفید از پاکستان می خواهد ارتباط با شبکه حقانی را قطع کند


جی کارنی سخنگوی کاخ سفید
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید از دولت پاکستان خواسته است هرگونه ارتباط با ستیزه جویان مرتبط با القاعده را قطع کند.

یک روز پس از آن که رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا اسلام آباد را به کمک به حمله به آمریکاییان در افغانستان متهم کرد، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت مهم است که پاکستان تمام روابطی را که با شبکه حقانی دارد قطع کند. کارنی همچنین اسلام آباد را ترغیب کرد علیه این گروه گامی فوری بردارد یا مسلم شود که دیگر تهدیدی متوجه مردم آمریکا یا پاکستان نیست.

مقام های آمریکایی از دیرباز گفته اند ستیزه جویان حقانی به هدف های آمریکا در افغانستان حمله می کنند و سپس در نواحی امن در منطقه وزیرستان شمالی در پاکستان پناه می گیرند.

روز پنجشنبه، دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به قانون گذاران گفت شبکه حقانی مرتبط با القاعده، با حمایت آژانس جاسوسی نظامی پاکستان، حمله اخیر به سفارت آمریکا و ستاد ناتو در افغانستان را طرح و اجرا کرده است. مولن گفت سرویس اطلاعات داخلی پاکستان همچنین از انفجار بمب در یک پایگاه ناتو در ایالت وردک در افغانستان در ۱۰ سپتامبر که در آن ۷۷ سرباز آمریکایی زخمی شدند، حمایت کرد. مولن گفت آی اس آی از شبکه حقانی به عنوان بازویی برای عمل علیه نیروهای افغان و ائتلاف استفاده می کند و از این که گروه های افراطی با مصنونیت می توانند از پاکستان عمل کنند ابراز نگرانی کرد.

مقام های پاکستانی به آمریکا هشدار می دهند که اگر به متهم ساختن علنی اسلام آباد به درگیری در حمله ها به هدف های آمریکا در افغانستان ادامه دهد، با خطر از دست دادن یک متحد روبرو خواهد شد.

حنا ربانی کار وزیر امور خارجه پاکستان به این انتقاد پاسخ داد و شامگاه پنجشنبه به یک کانال خبری خصوصی پاکستان در نیویورک گفت آمریکا نمی تواند دولت پاکستان را منزوی کند. ربانی کار گفت اگر آمریکا راه عقب زدن پاکستان را بر گزیند، خودش مسئول هزینه های آن خواهد بود.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان نیز روز جمعه در کراچی به خبرنگاران گفت مناسبات دو کشور با دشواری روبرو است و افزود آنها نمی توانند با ما و بدون ما زندگی کنند.

XS
SM
MD
LG