لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

دریادار مایک مولن: پاکستان خشونت به افغانستان صادر می کند


دریادار مایک مولن: پاکستان خشونت به افغانستان صادر می کند
دریادار مایک مولن: پاکستان خشونت به افغانستان صادر می کند

یک مقام ارشد نظامی آمریکا پاکستان را متهم کرده است که با استفاده از ستیزه گران بعنوان یک «بازوی» سرویس اطلاعات نظامی خود، افراط گرایی خشن را به افغانستان صادر می کند.
دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به سناتورهای آمریکایی گفت سرویس اطلاعات داخلی پاکستان - آی اس آی - از شبکه حقانی مرتبط با القاعده برای عمل در افغانستان علیه نیروهای افغان و ائتلاف استفاده می کند.
مایک مولن گفت پاکستان با صدور خشونت امنیت داخلی و موضع خود در منطقه را ضعیف کرده است. او همچنین گفت پاکستان اعتبار بین المللی اش را تضعیف کرده و رفاه اقتصادی خود را با تهدید روبرو ساخته است.
لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا که در کنار دریادار مولن سخن می گفت اظهار داشت پاکستان برای جلوگیری از دسترسی شبکه حقانی به پناهگاه های امن باید گام هایی بردارد.
مقامات آمریکایی بر این عقیده اند که ستیزه گران حقانی به سربازان افغان و ائتلاف در افغانستان حمله کرده اند و در نواحی امن در امتداد مرز در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی پناه می گیرند.
پاکستان بارها چنین اتهاماتی را رد کرده است. وزیر اطلاعات پاکستان به بخش اردوی صدای آمریکا گفت پاکستان برای صلح در افغانستان تلاش می کند و مقصود از متهم ساختن پاکستان به کمک به ستیزه گران، که او آنرا «تبلیغات» نامید، خرابکاری در کوشش های اسلام آباد است.
در این میان، وزیر کشور پاکستان قول داد علیه شبکه حقانی، در صورتی که آمریکا شواهد کافی ارائه دهد، عمل کند.
مالکی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت پاکستان با آمریکا در برخورد با مساله افراط گرانی در منطقه همکاری می کند. اما یادآور شد که شبکه حقانی در پاکستان نیست.


XS
SM
MD
LG