لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۹

پاکستان: گفته های مقامات آمریکایی با همکاری ضد تروریستی دو کشور مغایرت دارد


پاکستان: گفته های مقامات آمریکایی با همکاری ضد تروریستی دو کشور مغایرت دارد
پاکستان: گفته های مقامات آمریکایی با همکاری ضد تروریستی دو کشور مغایرت دارد

پاکستان می گوید انتقاد آمریکا از کوشش های کشور در هدف گرفتن ستیزه گران با همکاری بین دو کشور در مبارزه با تروریسم مغایرت دارد.
لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه به پاکستان هشدار داد که ایالات متحده برای دفاع از نیروهای آمریکایی در افغانستان در برابر ستیزه گران مستقر در پاکستان «هر کاری را بتواند» انجام خواهد داد.
مقامات آمریکایی بر این گمانند که شبکه حقانی - مستقر در منطقه عشایری وزیرستان شمالی - در پشت سر هجوم ۲۰ ساعته روز سه شنبه در پایتخت افغانستان قرار داشت. در آن حمله مرگبار، ستیزه گران سفارت آمریکا و ستاد ناتو را با آر پی جی زیر آتش گرفتند.
پانتا گفت واشنگتن بارها اسلام آباد را ترغیب کرده است «با بکار بردن نفوذ خود» ستیزه گران را از حمله در افغانستان و سپس فرار به پناهگاه های امن در پاکستان باز دارد. وزیر دفاع آمریکا گفت در این زمینه پیشرفت زیادی صورت نگرفته است.
روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه پاکستان به اظهارات پانتا پاسخ داد، و یک سخنگو آنها را با نوع همکاری که بین دو کشور وجود دارد، «مغایر» دانست.
ارتش پاکستان در یک کمپین چند ساله علیه عناصر طالبان داخلی که اکثرا در منطقه کوهستانی شمال غربی مستقر هستند درگیر بوده است.
پاکستان می گوید شهروندان و نیروهای امنیتی آن با دادن هزاران کشته طی سالها خشونت ستیزه گران بیشترین ضربات جنگ با تروریسم را تحمل کرده اند.
مقامات آمریکایی از دیرباز از اسلام آباد خواسته اند بر همکاری علیه گروه های دیگر، مانند شبکه حقانی که با طالبان و القاعده ارتباط دارد، بیافزاید.
مقامات پاکستانی تاکید می کنند که آنها پیش از پرداختن به منطقه عشایری وزیرستان شمالی می خواهند دستاوردهای خود را تحکیم کنند.

XS
SM
MD
LG