لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

پاکستان تهدید می کند سربازانش را از مناطق قبیله ای خارج کند


پاکستان تهدید می کند سربازانش را از مناطق قبیله ای خارج کند
پاکستان تهدید می کند سربازانش را از مناطق قبیله ای خارج کند

احمد مختار وزیر دفاع پاکستان در واکنش به تعلیق کمک ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا به ارتش پاکستان گفت در این صورت نیروهای در حال جنگ با ستیزه جویان در مناطق قبیله ای در امتداد مرز افغانستان فرا خوانده خواهند شد. احمد مختار روز سه شنبه در مصاحبه مطبوعاتی تصریح کرد اسلام آباد نمی تواند سربازان خود را برای زمانی طولانی در کوهستان مستقر کند.

کاخ سفید روز یکشنبه حدود یک سوم از کمک های نظامی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری آمریکا به پاکستان را به حالت تعلیق در آورد. گفته می شود ۸۰۰ میلیون دلار کمک نظامی صرف تامین هزینه های نگهداری نیروهای پاکستان در مناطق ناارام را شامل می شود. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت «تعلیق بخشی از کمک های نظامی به پاکستان نشانه تغییر سیاست نیست بلکه موید این واقعیت است که مشارکت با پاکستان مشروط به همکاری است. » در همین حال سخنگوی وزرات دفاع آمریکا «پنتاگون» گفت اقدام کاخ سفید به تصمیم ارتش پاکستان در مورد اخراج مستشاران نظامی آمریکا و برقراری محدودیت هایی در صدور ویزا برای نظامیان بستگی دارد.

بامداد دوشنبه، ژنرال اطهر عباس سخنگوی ارتش پاکستان به صدای آمریکا گفت کاهش کمک آمریکا بر عملیات علیه ستیزه جویان القاعده و طالبان اثر نخواهد داشت و پیروزی بر تروریسم به نفع هر دو کشور است. اما وی هشدار داد که کمک مشروط هم قابل قبول نیست.

پیش از این پرویز مشرف رییس جمهوری پیشین پاکستان از تصمیم آمریکا به متوقف ساختن ۸۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به پاکستان ابراز تاسف کرده بود. وی روز دوشنبه در سخنانی در دانشگاه رایس در هیوستون، آمریکا، این اقدام را «فاجعه بار» نامید و گفت قطع کمک به سود آمریکا نخواهد بود زیرا توانایی پاکستان را برای جنگ با تروریسم کاهش خواهد داد. مشرف از تنش بین پاکستان و آمریکاابراز تاسف کرد و افزود اگر آمریکا به حساسیت ها و حاکمیت پاکستان بیشتر توجه کند، مناسبات می تواند بهبود یابد. روابط بین اسلام آباد و واشنگتن از زمان کشته شدن بن لادن رهبر القاعده در حمله نیروهای ویژه آمریکا بدتر شده است. مشرف بار دیگر این نظر را که سازمان های اطلاعاتی پاکستان در دوره ریاست جمهوری وی از محل اقامت بن لادن خبر داشتند ، تکذیب کرد. مشرف که در کودتایی در سال ۱۹۹۹ به قدرت رسید و ریاست جمهوری او در سال ۲۰۰۸ در پی ماه ها اعتراض پایان گرفت. وی اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۳ شرکت می کند.

XS
SM
MD
LG