لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

ویکی لیکس: احساسات ضد آمریکایی در افسران پاکستانی تزریق می شود


ویکی لیکس: احساسات ضد آمریکایی در افسران پاکستانی تزریق می شود
ویکی لیکس: احساسات ضد آمریکایی در افسران پاکستانی تزریق می شود

تلگرام های محرمانه آمریکا، ارتش پاکستان را متهم می کند که آگاهانه سعی دارد احساست ضد آمریکایی را در برخی از افسران ارشد خود تزریق کند.

تلگرام های سال ۲۰۰۸، که وب سایت ویکی لیکس و رسانه های دیگر به دست آورده اند، درباره کلاس های افسران در دانشگاه دفاع ملی پاکستان بحث می کند.

در یک تلگرام، که ویکی لیکس آن را منتشر کرده است، یک افسر ارتش آمریکا که در کلاس های دانشگاه حضور داشته می گوید معلمان اطلاعاتی را که به شدت علیه آمریکا بود به افسران می آموختند.

او گفت یک معلم مهمان (که او را یک ژنرال یک ستاره پاکستانی توصیف کرد) «ادعا کرد آژانس امنیت ملی آمریکا فعالانه خبرنگاران را برای سازمان های رسانه ای آموزش می دهد.» معلمان دیگر نیز «سی آی ا را مسئول رسانه های آمریکا معرفی کرده اند.»

افسر آمریکایی همچنین گفت دانشجویان در کلاس ها «بسیاری از جهت گیری ها و اطلاعات نادرستی را که در جهان اسلام رایج است» قبول داشتند، از جمله این اعتقاد که حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن، بخشی از « توطئه یهودیان» بوده است.

در مقابل، این افسر می گوید مربیان و دانشجوان پاکستانی سرسختانه آنچه را به چین مربوط می شد تایید می کردند.

احساسات ضد آمریکایی در پاکستان بالا است، اما از زمان ورود پنهانی تکاوران آمریکایی که موجب کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده شد، این احساسات عمیق تر شده است.

یک معلم دانشگاه دفاع ملی پاکستان در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز، این اتهامات را تکذیب کرد. همایون خان گفت وی هیچ نشانه ای از احساسان ضد آمریکایی ندیده است.

XS
SM
MD
LG