لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

مایک مولن: آی اس آی پاکستان با ستیزه گران ارتباط دارد


ملاقات دریادار مولن با ژنرال خالد شامین، رییس ستاد مشترک پاکستان در راولپندی- ۲۰ آوریل ۲۰۱۱
ملاقات دریادار مولن با ژنرال خالد شامین، رییس ستاد مشترک پاکستان در راولپندی- ۲۰ آوریل ۲۰۱۱

مقام ارشد نظامی آمریکا می گوید آژانس اطلاعات و امنیت پاکستان هنوز با ستیزه گرانی که در افغانستان می جنگند ارتباط دارد.

دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز چهارشنبه به رسانه های پاکستان گفت برخی از اعضای «آی اس آی» رابطه ای دیرینه با شبکه حقانی دارند. مقامات سال ها به چنین رابطه ای مظنون بوده اند. پاکستان این موضوع را تکذیب می کند.

مایک مولن برای دیداری دو روزه که گفت و گو با اشفق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان را شامل می شود روز چهارشنبه وارد اسلام آباد شد.

وی روز سه شنبه در جریان دیداری از افغانستان گفت در گفت و گو با مقام های پاکستانی، به رابطه بین شبکه حقانی و سرویس اطلاعات داخلی - آی اس آی - خواهد پرداخت.

سفر مولن در حالی انجام می گیرد که تنش بین دو کشور در پی دستگیری یک پیمانکار «سیا» در پاکستان، و یک سلسله حملات هواپیماهای بدون سرنشین در شمال غربی کشور، و نیز گزارش کاخ سفید که از تلاش های ضد تروریستی پاکستان انتقاد می کند افزایش یافته است.

مقام های آمریکایی هرگز علنا استفاده از حملات هواپیماهای بی سرنشین را نپذیرفته اند، اما به طور خصوصی وجود آنها را در گفت و گو با خبرگزاری ها تایید کرده اند.

روز دوشنبه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان خواهان پایان گرفتن چنین حملاتی شد و گفت آمریکا باید اطلاعات محرمانه را تقسیم کند تا پاکستان بتواند علیه تروریست ها در خاک خود عمل کند.

وی این موضوع را در جریان دیداری در اسلام آباد با یک هیات کنگره آمریکا به سرپرستی جان بینر، رییس مجلس نمایندگان عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG