لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

رییس جمهوری پاکستان با رییس جمهوری آمریکا ملاقات می کند


آرشیو
آرشیو

آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان امروز، جمعه، در کاخ سفید با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا ملاقات می کند.
سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفت انتظار می رود مذاکرات دو رهبر بر کوشش های پاکستان در نبرد با تروریسم، علاقه مشترک به اصلاحات اقتصادی و حمایت از دمکراسی متمرکز باشد.
زرداری برای شرکت در مراسم یادبود ریچارد هالبروک فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان، که ماه پیش ناگهان درگذشت، به واشنگتن آمده است.
هر دو رویداد به روی خبرنگاران بسته خواهد بود، با این حال انتظار می رود کاخ سفید بیانیه ای درباره مذاکرات زرداری و پرزیدنت اوباما صادر کند.
دیدار زرداری حدود یک ماه پس از انتشار ارزیابی دولت اوباما درباره استراتژی جنگ در افغانستان و نیز یک بحران سیاسی عمده در پاکستان، که دولت ائتلافی را به سقوط نزدیک کرد، صورت می گیرد.
مقامات پاکستان می گویند زرداری پیش از آن که رهسپار آمریکا شود با تمام رهبران اوپوزیسیون تماس گرفت و آنها را از سفر خود آگاه ساخت. این اقدام پس از آن که جنبش قومی متحده اعلام کرد از ائتلاف خارج می شود، حرکتی در جهت تثبیت فضای سیاسی پاکستان دیده می شود.
جنبش بر سر اصلاحات مالیاتی، افزایش بهای سوخت و کوشش برای بهبود امنیت با دولت در تضاد بود، و پس از آن که یوسف رضا گیلانی نخست وزیر قول داد قیمت های سوخت را به سطح قبلی باز گرداند موافقت کرد دوباره به دولت ملحق شود.
روز چهارشنبه جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در اسلام آباد با زرداری و رهبران دیگر ملاقات کرد، و بار دیگر از آن ها خواست با افراط گرایی مذهبی رو به گسترش در پاکستان مبارزه کنند.

XS
SM
MD
LG