لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

آمریکا و پاکستان از کوشش برای بهبود مناسبات دو جانبه خبر می دهند


ایالات متحده آمریکا و پاکستان می گویند تصمیم دارند مناسبات دو جانبه را که گاه با تنش همراه است، بهبود بخشند.

در آغاز مذاکرات دیپلمات های ارشد دو کشور در واشنگتن در روز چهارشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، پذیرفت که در سالهای اخیر «دریافت های نادرست و سوء تفاهم» در هر دو طرف روابط رشد کرده است. اما گفت دولت اوباما برای متوقف ساختن این روند، تعامل گسترده تری با پاکستان را دنبال می کند.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان گفت ایالات متحده و پاکستان تاریخی عمیق از همکاری برای هدف های مشترک، از جمله مشارکت موفقیت آمیزعلیه شوروی سابق دارند.

اما قریشی همچنین گفت پاکستان بابت مشارک با آمریکا علیه تروریسم بهایی پرداخته است. او یاد آور شد در سالهای اخیر هزاران پاکستانی بی گناه در حملات کشته شده اند و دولت در تلاش است با موج آوارگان، اسلحه و مواد مخدر مقابله کند. او گفت اقتصاد کشور نیز از مناقشه بشدت آسیب دیده است.

مقامات پاکستان فهرستی از پیشنهادها برای همکاری نزدیکتر همراه داشتند، از جمله درخواست هایی برای تجهیزات نظامی بیشتر مانند هواپیماهای بی خلبان، بهبود صنعت انرژی کشور و کوشش هایی برای احیای اقتصاد.

مقامات پاکستان همچنین گفنتند آنها به معامله ای شبیه توافق واشنگتن با هند برای همکاری در نیروی اتمی غیر نظامی علاقه مند هستند.

مقامات آمریکا مایل نبوده اند چنین معامله ای را برای پاکستان تایید کنند، و می گویند روند رسیدن به توافق با هند سالها طول کشید.

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین گفت امیدوار است «تعامل سازنده» آمریکا در اختلاف دیرینه پاکستان با هند بر سر کشمیر ادامه پیدا کند.

در حالی که پاکستان با درگیری واشنگتن در حل این اختلاف موافق بوده، هند گفته است این موضوعی است دو جانبه و بین دو همسایه.

XS
SM
MD
LG