لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

صدها ميليون دلار کمک نظامی آمريکا به پاکستان معلق و يا لغو می شود


صدها ميليون دلار کمک نظامی آمريکا به پاکستان معلق و يا لغو می شود
صدها ميليون دلار کمک نظامی آمريکا به پاکستان معلق و يا لغو می شود

يک روزنامه سرشناس آمريکایی می گويد واشنگتن صدها ميليون دلار کمک به ارتش پاکستان را معلق و در بعضی موارد لغومی کند.

نيويورک تايمز به نقل از سه مقام ارشد آمريکایی معرفی نشده می گويد هدف از اين اقدام، توبيخ پاکستان برای اخراج مربيان نظامی آمريکایی و زير فشار گذاشتن ارتش پاکستان برای جنگيدن موثرتر با ستيزه جويان است.

نيويورک تايمز می گويد اين تصميم می تواند بر حدود ۸۰۰ ميليون دلار کمک های مالی و تجهيزاتی اثر گذارد که معادل بيش از يک سوم از کمک های امنيتی دو ميليارد دلاری سالانه آمريکا به پاکستان است.

نيويورک تايمز می گويد تعليق و وقفه در کمک ها به وضوح گويای اين قصد است که ارتش پاکستان وادار شود بين کشوری که تامين کننده بخش عمده ای از مخارج مالی عمليات آن است و يا ادامه حمايت محرمانه از طالبان و ديگر ستيزه جويانی که در افغانستان با سربازان آمريکایی می جنگند، يکی را انتخاب کند.

به گزارش نيويورک تايمز مقام های معرفی نشده آمريکایی گفته اند اگر مناسبات ميان آمريکا و پاکستان بهبود يابد و پاکستان تعهد خود را به تعقيب قاطع تر تروريست ها عملی سازد، ارسال تجهيزات و کمک های مالی نيز احتمالا از سرگرفته می شود.

مناسبات ميان واشنگتن و اسلام آباد پس از عمليات غافلگيرانه آمريکا در پاکستان، که به کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده در پاکستان در اوايل ماه مه منجر شد، سرد شده است.

XS
SM
MD
LG