لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

ابراز نگرانی گیلانی از کاهش کمک نظامی آمریکا


ابراز نگرانی گیلانی از کاهش کمک نظامی آمریکا
ابراز نگرانی گیلانی از کاهش کمک نظامی آمریکا

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان می گوید وی از تصمیم آمریکا به متوقف ساختن پرداخت ۸۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به کشورش نگران است.

گیلانی روز چهارشنبه گفت در حالی که نبرد با ستیزه جویان در خاک پاکستان یک جنگ پاکستانی است، تلاش های آنان به سود تمامی جهان است.

گیلانی در حالی که رییس سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان برای گفت و گو با مقام های ارشد آمریکایی رهسپار واشنگتن شده است، این نگرانی را ابراز می کند. ژنرال جیمز ماتیس فرمانده ارشد نیروهای آمریکا در منطقه با مقام های پاکستانی ملاقات می کند.

مناسبات بین دو کشور از زمان حمله نیروهای ویژه آمریکایی به شهر ابت آباد در پاکستان و کشته شدن بن لادن رهبر القاعده متَشنج شده است. دولت پاکستان بر سر این حمله با شرمساری در داخل و انتقاد در خارج، روبرو شده است.

یک سخنگوی پنتاگون گفت تصمیم متوقف ساختن پرداخت یک سوم کمک نظامی به پاکستان در پاسخ به تصمیم اسلام آباد به اخراج مربیان نظامی آمریکا و وضع محدودیت هایی بر صدور ویزا برای پرسنل آمریکایی گرفته شد.

برخی از مقام های پاکستانی هشدار داده اند که ممکن است سربازانی را که در امتداد مرز افغانستان می جنگند فرا خوانند. اما ژنرال اطهر عباس سخنگوی ارتش به صدای آمریکا گفت کاهش کمک آمریکا مانع عملیات ضد تروریستی نخواهد شد. وی شکست دادن تروریسم را به نفع هر دو کشور دانست، اما هشدار داد که کمک مشروط، قابل قبول نیست.

XS
SM
MD
LG