لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

ادامه تلاش آمریکا برای ترمیم مناسبات با پاکستان


ادامه تلاش آمریکا برای ترمیم مناسبات با پاکستان
ادامه تلاش آمریکا برای ترمیم مناسبات با پاکستان

دو مقام ارشد آمریکایی در تلاش برای ترمیم مناسبات با پاکستان، با رهبران آن کشور گفت و گو می کنند.

مارک گروسمن، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان، روز پنجشنبه در اسلام آباد درباره روابط دو کشور، که در پی حمله تکاوران آمریکایی به مجتمع بن لادن و کشته شدن وی، بیشتر متشنج شد، با آصف علی زرداری رییس جمهوری و ژنرال اشفق کیانی فرمانده ارتش پاکستان، به گفت و گو نشست.

در یک اطلاعیه نظامی گفته می شود گروسمن و کیانی درباره تعامل بین دو کشور در آینده و تلاش های آشتی جویانه در افغانستان بحث کردند.

مایکل مورل، قائم مقام مدیر سازمان مرکزی اطلاعات، با ژنرال احمد شجاع پاشا، رییس سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان گفت و گو می کند.

مذاکرات چند روز پس از آن صورت می گیرد که جان کری، سناتور آمریکایی در تلاش برای عادی سازی مناسبات به پاکستان سفر کرد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز قصد دارد به پاکستان برود، هرچند هنوز تاریخی تعیین نشده است.

پاکستان شکایت کرده است که حمله تکاوران آمریکایی، نقض حاکمیت آن کشور بوده و در آینده چنین اقداماتی پیامدهایی جدی خواهد داشت.

پیدا شدن بن لادن در شهر پادگانی ابت آباد همچنین پرسش هایی را در این باره که همدستانی در ارتش یا سرویس اطلاعاتی پاکستان وی را مخفی نگاه می داشتند، مطرح ساخته است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت مدرکی وجود ندارد که نشان دهد رهبری پاکستان از محل بن لادن آگاه بوده، اما گفت وی هنوز بر این باور است که احتمالا کسی در پاکستان از محل مخفیگاه بن لادن با خبر بوده است.

برخی از نمایندگان آمریکایی که از پیدا شدن بن لادن در پاکستان خشمگین شده اند، تهدید کرده اند میلیاردها دلار کمک آمریکا به آن کشور را قطع می کنند.

XS
SM
MD
LG