لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۷

جان کری: آمريکا می خواهد پاکستان را در مبارزه با تروريسم يک متحد واقعی ببيند


جان کری: آمريکا می خواهد پاکستان را در مبارزه با تروريسم يک متحد واقعی ببيند
جان کری: آمريکا می خواهد پاکستان را در مبارزه با تروريسم يک متحد واقعی ببيند

سناتور آمريکایی، جان کری، می گويد آمريکا می خواهد پاکستان را در مبارزه با تروريسم يک متحد واقعی خود ببيند.

آقای کری، که ریيس کميته قدرتمند روابط خارجی در سنای آمريکاست، اين نظر را روز شنبه در شهر مزار شريف در افغانستان و در آستانه سفرش به اسلام آباد پاپتخت پاکستان مطرح ساخت.

انتظار می رود آقای کری، رهبران پاکستان را برای پاسخ دادن به پرسش هایی در مورد اسامه بن لادن رهبر مقتول القاعده زير فشار بگذارد. آقای کری برجسته ترين مقام آمريکایی است که پس از کشته شدن بن لادن در عمليات اوايل اين ماه نيروهای ويژه آمريکایی به پاکستان سفر می کند.

بن لادن در يک مجموعه ساختمانی محصور در ميان ديوارهایی بلند در ۵۰ کيلومتری شمال اسلام آباد مخفی شده بود. اين رهبر ستيزه گران در حمله روز دوم ماه مه کماندوهای آمريکایی به مخفیگاهش کشته شد.

برخی از نمایندگان آمريکایی می گويند تشکيلات اطلاعاتی پاکستان از مخفی گاه بن لادن پيش از حمله نيروهای ويژه آمريکایی با خبر بوده است.

آقای کری گفت در مناسبات آمريکا و پاکستان زمينه هایی وجود دارد که می توان درباره آنها بهتر عمل کرد. وی افزود آمريکا مايل به تقويت مناسبات خود با پاکستان است نه از ميان بردن آن.

پارلمان پاکستان روز شنبه در تقبيح و محکوم ساختن حمله تکاوران آمريکایی به مخفیگاه بن لادن به عنوان يک عمل نقض کننده حاکميت آن کشور قطعنامه ای صادر کرد. قانون گذاران پاکستانی در عين حال خواستار تحقيق يک کميسيون مستقل درباره تمامی ماجرا شده اند.

مقام های نظامی و اطلاعاتی پاکستانی پيشتر درباره شکست خود در پيدا کردن مخفیگاه بن لادن و کشف عمليات آمريکایی منجر به کشته شدن وی به پارلمان توضيح داده بودند.

XS
SM
MD
LG