لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

رییس سی آی ا: حملات تهاجمی القاعده را ضعیف کرده است


لئون پانتا، رییس سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا می گوید حملات تهاجمی علیه القاعده در پاکستان اوسامه بن لادن رهبر القاعده و همدستان او را ناچار ساخته است بیشتر مخفی شوند، و از توانایی گروه برای طرح ریزی عملیات پیچیده کاسته شده است.

پانتا این نظر را در مصاحبه ای با واشنگتن پست ابراز داشت و گفت اخیرا یک دستیار بن لادن در پیامی از او خواسته است به نجات گروه بیاید و آن را رهبری کند.

پانتا همچنین گفت همکاری بین سی آی ا و همتایان پاکستانی آن طی سال گذشته بهتر شده است.

در این میان، یک مقام دیگر ضد تروریسم روز چهارشنبه گفت شواهد نشان می دهد در حمله یک هواپیمای بی سرنشین در شمال پاکستان در هفته پیش یک رهبر ارشد القاعده کشته شد.

این مقام، که خواست ناشناس بماند گفت «حسین الیمنی» احتمالا به طرح ریزی حمله انتحاری ۳۰ دسامبر به یک پست سی آی ای در پاکستان کمک کرد. در آن حادثه هفت آمریکایی و یک افسر اطلاعات اردنی کشته شدند.

تحلیلگران ضد تروریسم در آمریکا گفتند آمادگی گسترده برای آن حمله نشان می دهد القاعده و متحدانش، علیرغم آن که زیر فشار حملات هواپیماهای بی سرنشین قرار دارند، هنوز قادر هستند به عملیات پیچیده ای دست بزنند.

سازمان مرکزی اطلاعات، نقش ایالات متحده در حملات هوایی در پاکستان را رسما تایید نمی کند، اما پانتا گفت حملات علیه القاعده «تهاجمی ترین عملیات» در تاریخ سی آی ا بوده است.

XS
SM
MD
LG