لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۲

کلینتون: پاکستان باید بداند رهبران القاعده در کجا پنهان هستند


کلینتون: پاکستان باید بداند رهبران القاعده در کجا پنهان هستند
کلینتون: پاکستان باید بداند رهبران القاعده در کجا پنهان هستند

آمریکا می گوید رهبران القاعده در امتداد منطقه مرزی پاکستان با افغانستان زندگی می کنند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید دشوار است باور کرد که مقامات امنیتی پاکستان ندانند رهبران القاعده در کجا مخفی هستند. کلینتون روز پنجشنبه به روزنامه نگاران در لاهور گفت همچنین دشوار است معتقد بود که دولت پاکستان نمی تواند تروریست ها را اگر می خواست، پیدا کند.

ایالات متحده می گوید رهبران القاعده در امتداد منطقه مرزی پاکستان با افغانستان زندگی می کنند.

کلینتون قرار است در دومین روز دیدار سه روزه خود با فرمانده ارتش پاکستان ملاقات کند. انتظار می رفت آنها درباره هجوم نظامی پاکستان علیه ستیزه گران در وزیرستان جنوبی بحث کنند.

ارتش روز پنجشنبه گفت نیروهایش یک قرارگاه رزمندگان اوزبک مرتبط با طالبان را در وشهر کانیگورام در شمال غربی کشور محاصره کرده اند. ارتش گفته است حمله گسترش می یابد. اما این ادعا نمی تواند مستقلا تایید شود، زیرا خبرنگاران از ورود به منطقه ممنوع هستند.

کلینتون می گوید آمریکا با پاکستان در نبرد با ستیره گران و تندروها متحد است، اما همچنین نگران توسعه اقتصادی، اجتماعی و دمکراتیک کشور است.
خانم کلینتون در ادامه سفر به پاکستان، که با هدف بهبود چهره آمریکا صورت می گیرد، پیشتر در روز پنجشنبه در لاهور با دانشجویان، مقامات و رهبران مذهبی ملاقات کرد. او در کالج دولتی لاهور سخن گفت و دانشجویان را تشویق کرد در برابر افراطیون بایستند. چند تن در مورد نبود اعتماد بین پاکستان و ایالات متحده سئوال کردند. کلینتون گفت دو کشور اینک در نقطه ای قرار دارند که می توانند مناسباتی که به جای اختلافات، بیشتر بر منافع مشترک استوار باشد، بسازند.

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفرش چندین طرح جدید کمک را اعلام کرده است – از جمله ۱۰۳ میلیون دلار برای تقویت پلیس و بهبود امنیت مرزی، ۵۶ میلیون دلار برای پاکستانی هایی که در اثر هجوم جاری ارتش علیه طالبان آواره شده اند، و ۴۵ میلیون دلار برای توسعه آموزش عالی.

XS
SM
MD
LG