لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۸

اوباما لایحه کمک چند میلیارد دلاری به پاکستان را امضا کرد


کاخ سفید می گوید این قانون، که قانون گذاران عضو هر دو حزب سیاسی آن را تصویب کردند، نشان می دهد حمایت از پاکستان در آمریکا گسترده است

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، لایحه کمک ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری به پاکستان را امضا کرده است.

کاخ سفید می گوید این قانون، که نمایندگان عضو هر دو حزب سیاسی آن را تصویب کردند، نشان می دهد حمایت از پاکستان در آمریکا گسترده است. کاخ سفید یادآور می شود که پرزیدنت اوباما گفته است ایالات متحده می خواهد با پاکستان بر اساس یک مشارکت استراتژیک، که بر حمایت از نهادهای دموکراتیک و مردم آن کشور استوار است، تعامل داشته باشد.

کاخ سفید می گوید لایحه، که با امضای رییس جمهوری جنبه قانونی پیدا کرد، مسلم می سازد که مشارکت، بر اساس تعهد مشترک به بهبود زندگی شهروندان پاکستانی از طریق توسعه اقتصادی با دوام، دموکراسی و حکومت قانون را تقویت می کند و افراط گرایی را به چالش می گیرد.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد پس از آنکه قانون گذاران آمریکا تضمین های کتبی به او دادند که مجموعه کمک ایالات متحده حاکمیت پاکستان را نقض نخواهد کرد، خشم ناشی از آن در داخل کشور فرو بنشیند.

سناتور جان کری و هاوارد برمن، عضو مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه سندی به قریشی ارائه دادند که می گوید کمک آمریکا هیچ شرطی بر پاکستان وضع نمی کند و تجاوزی به حاکمیت آن نیست.

قانون گذاران گفتند بیانیه ای که برخی از نکات قانون را روشن می سازد ضمیمه آن خواهد شد، اما متن لایحه تغییر نخواهد کرد.

قریشی بیانیه توضیحی را تاریخی و گامی به پیش در مناسبات دو جانبه نامید و گفت او به دولت پاکستان ابلاغ خواهد کرد که لایحه کمک آمریکا نشانه ای از دوستی است و حاکمیت کشور را تهدید نمی کند.

XS
SM
MD
LG