لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

وزیر امور خارجه پاکستان با مقامات آمریکایی ملاقات می کند


قرار است شاه محمود قریشی با مقامات ارشد کاخ سفید، از جمله ریچارد هالبروک، نماینده وبژه برای پاکستان و افغانستان، ملاقات کند

وزیر امور خارجه پاکستان به واشنگتن رفته است و قصد دارد ملاحظات کشور خود درباره لایحه کمک چندین میلیادر دلاری آمریکا را با مقامات ایالات متحده در میان بگذارد. ارتش پاکستان گفته است این کمک ممکن است امنیت ملی کشور را تضعیف کند.

قرار است شاه محمود قریشی با مقامات ارشد کاخ سفید، از جمله ریچارد هالبروک، نماینده وبژه برای پاکستان و افغانستان، ملاقات کند. قریشی همچنین با چندین عضو کنگره که مسئول تهیه پیش نویس لایحه کمک هستند، گفت و گو خواهد کرد.

لایحه کری – لوگار هر سال بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در پنج سال آینده برای توسعه، تقویت اقتصاد و ساختن نهادهای دولتی برای پاکستان فراهم می آورد. همچنین هزینه های آموزش نیروهای امنیتی راتامین می کند.

لایحه در عین حال از مقامات آمریکایی می خواهد گهگاه تایید کنند که پاکستان سعی دارد از گسترش تسلیحات اتمی جلوگیری کند، القاعده و ستیزه گران وابسته به آن را سرکوب کند، و مانع از آن شود آنها حملاتی را در نقاط دیگر طرح ریزی کنند. لایحه همچنین می خواهد تایید شود که نیروهای امنیتی پاکستان در روندهای سیاسی و قضایی کشور خرابکاری نمی کنند.

فرماندهان ارشد ارتش پاکستان نسبت به برخی از مواد لایحه ابراز نگرانی کرده اند و می گویند آنها بر امنیت ملی و حاکمیت کشور تاثیر می گذارد. با این حال، مقامات ارشد غیر نظامی از لایحه، که کمک غیر نظامی آمریکا به پاکستان را سه برابر خواهد ساخت استقبال کرده اند.

XS
SM
MD
LG