لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

نرمش آمریکا برای مذاکره احتمالی با کره شمالی


آمریکا تمایل تازه ای به مذاکره با کره شمالی نشان داده است اما هنوز تصور پیدا شدن راه حلی صلح آمیز یرای بحران اتمی شبه جزیره کره در آینده نزدیک دشوار است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که می خواهد مجراهای ارتباط با کره شمالی را باز نگه دارد و«مراقب است » که چه زمان دولت «کیم جونگ اون» نشانه ای بروز می دهد که «آماده گفتگو» است.

این تغییر لحن از سوی دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در جهت گفتگوی بی قید و شرط ابتدائی با «پیونگ یانگ» بعد از روی کار آمدن «مون جای این » رئیس جمهوری کره جنوبی صورت گرفته است. او نقش مهمی در تشویق کره شمالی برای شرکت در المپیک زمستانی داشت. این در حالی است که قبل از ایفای نقش او، جنگ لفظی تندی بین رهبران آمریکا و کره شمالی صورت گرفته بود.

این تغییر لحن بعد از سفر اخیر «مایک پنس » صورت گرفت. معاون رئیس جمهوری آمریکا که سرپرستی گروه اعزامی آمریکا به کره جنوبی را بر عهده داشت، پس از سفر به کره جنوبی گفت: ایالات متحده آماده مذاکرات غیر رسمی و بدون قید و شرط با کره شمالی است.

او تاًکید کرد که آمریکا، به افزایش تحریم ها در کره شمالی ادامه می دهد تا زمانی که پیونگ یانگ، به مذاکرات رسمی برای دست برداشتن از تجهیزات اتمی اش در برابر تعهدات امنیتی و اقتصادی، تن دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG