لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

چرا پرزیدنت ترامپ از اوپک خواست که قیمت نفت را کاهش دهد؛ گزارش وال استریت جورنال


گزارش نیاندا سالواترا در روزنامه وال استریت جورنال

بهای نفت خام در روز پنج شنبه در میان نگرانی از اختلال در صادرات نفت ایران و آشفتگی ژئوپولیتیک بیشتر در خاورمیانه حول بالاترین قیمت طی چند سال اخیر دور زد.

نفت خام برنت، معیار جهانی نفت، در بازار لندن به ۷۸ دلار و ۳۶ سنت رسید. نفت غرب تگزاس در بازار نیویورک ۷۴ دلار و ۷۱ سنت فروخته شد.

در سایه اختلال در صادرات نفتی ونزوئلا، لیبی و کانادا بهای نفت طی هفت روز گذشته ۹۴ صدم درصد افزایش پیدا کرده است.

پرزیدنت ترامپ در توییتی به اعضای اوپک، کشورهای صادرکننده نفت، گفت «همین الان قیمت را پایین بیاورید».

این یکی از چند توییت اخیر دونالد ترامپ با هدف مجاب کردن این کارتل نفتی به افزایش تولید است.

اما کارشناسان می گویند رئیس جمهوری آمریکا برای یافتن راه حلی در برابر افزایش بهای سوخت باید نگاهی به درون آمریکا بیاندازد.

عزم آمریکا به اعمال دوباره تحریم های نفتی علیه ایران و چند پیام ضد و نقیض باعث افزایش قیمت ها شده است. تحلیلگران تخمین می زنند تحریم های آمریکا باعث شود عرضه روزانه نفت در بازار ۲ میلیون ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

ناظران بازار می گویند اعضای اوپک ظرفیت کافی برای جبران قطع نفت ایران را دارند، اما اگر جای دیگری مشکلی پیش بیاید، گرفتار خواهند شد.

سرمایه گذاران همچنین نگران آشفتگی های ژئوپولیتیک در پی سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هستند که به نظر می رسد تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG