لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۰۵

بی پی می خواهد با روبات های زيردريائی چاه نفتی سرکش را مهار کند


بی پی می خواهد با روبات های زيردريائی چاه نفتی سرکش را مهار کند

شرکت عظيم نفتی بی پی می گويد درعمليات نصب سرپوشی جديد و محکم تر بر يک چاه دريائی که نفت انبوهی از آن به آبهای خليج مکزيک فوران می کند پيشرفت داشته است.

بی پی اين عمليات را روز شنبه با استفاده ازروبات های زيردريائی برای برداشتن سرپوشی آغاز کرد که نمی توانست مانع از فوران نفت شود، و اميدوار است با نصب سرپوش جديد بتواند بخش عمده ای از نفت چاه آسيب ديده را در مخزن کشتی های باری مستقر در اطراف محل فوران بارگيری کند. برداشتن سرپوش قبلی با فوران سيلی از نفت همراه شده است که انتظار می رود تا نصب سرپوش جديد ادامه داشته باشد. بی پی می گويد ممکن است نصب سرپوش جديد بين چهار تا هفت روز به طول بيانجامد.

ميزان نفتی که فعلا و تا نصب سرپوش جديد به دريا فوران می کند نزدیک به ۶۰ هزار بشکه در روز، و احتمالا بيشتر، برآورد شده است.

به گفته يک مقام آمريکائی ناظر برعمليات، اگر نصب سرپوش جديد با موفقيت به انجام برسد می توان دست کم فوران را مهار شده توصيف کرد. آدميرال بازنشسته تاد آلن می گويد اين يک چاره جوئی موقت است و اعلام مهار کامل زمانی صورت خواهد گرفت که دهانه چاه کاملا بسته شود.

مهار کامل به تکميل عمليات حفاری دو چاه جديد در مجاورت چاه آسيب ديده بستگی دارد که با هدف کم کردن فشار ناشی ازفوران نفت در جريان است، اما انتظار نمی رود نخستين چاه تحت حفاری زودتر از اواسط ماه اوت به چاه آسيب ديده وصل شود.

XS
SM
MD
LG