لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۱

قاضی فدرال دستور دولت اوباما برای ممنوعیت موقت حفاری های درون آبی را رد می کند


یک قاضی فدرال توقف شش ماهه حفاری در منابع درون آبی را که دولت اوباما دستور داد رد کرده است، و کاخ سفید می گوید بی درنگ از این حکم استیناف خواهد خواست.

مارتین فلدمن، قاضی نیواورلئان، روز سه شنبه حکمی صادر کرد که ممنوعیتی را که پرزیدنت باراک اوباما روز ۲۷ ماه مه برقرار ساخت تغییر می دهد. رییس جمهوری این دستور را پس از انفجار یک سکوی حفاری نفت در خلیج مکزیک که ۱۱ تن را کشت و بزرگترین نشت نفت را موجب شد، صادر کرد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در اعلام استیناف گفت رییس جمهوری، همانگونه که دولت پیش از رای قاضی در روز دوشنبه یادآور شد، قویا برای این باور است که ادامه حفاری در اعماق زیاد بدون دانستن آنچه موجب نشت فعلی شد، معنایی ندارد.

منتقدین ممنوعیت موقت، از جمله شرکت های نفت و سیاستمداران، می گویند هزاران کارمند نفت بیکار خواهند شد و اقتصاد منطقه خلیج بیشتر آسیب خواهد دید.

در این میان، تاد آلن، مقام ارشد گارد ساحلی، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت شرکت بی پی تا نیمه شب دوشنبه نزدیک به ۲۶ هزار بشکه نفت جمع آوری کرده و سوزانده است – که از هر دوره ۲۴ ساعته دیگری از زمان آغاز بحران بیشتر است.

آلن می گوید بی پی امیدوار است هفته آینده ظرفیت مهار نشت نفت را به ۵۳ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

دولت آمریکا تخمین زده است که هر روز بیش از ۶۰ هزار بشکه نفت از چاه فوران می کند.

آلن همچنین می گوید مقامات، وضعیت هوای حاره ای در منطقه را از نزدیک زیر نظر دارند و طرح های اضطراری را برای مقابله با تندباد دریایی یا توفان های دیگر آماده می سازند.

XS
SM
MD
LG