لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۳

سیستم مهار نفت بی پی کارش را از سر می گیرد


شرکت نفت بریتیش پترولیوم می گوید سیستم مهار نفت در چاه آسیب دیده در خلیج مکزیک، که ۱۰ ساعت بسته بود، دوباره فعال شده است.

سخنگوی بی پی روز شنبه به صدای آمریکا گفت سیستم، شامگاه جمعه بدلیل بروز یک نقص فنی در برقگیر اینترپرایز، کشتی مهار، بسته شد. بگفته او توفان رعد و برق که از منطقه می گذشت، مانع از آن شد سیستم کارش را زودتر از سر بگیرد.

سخنگوی این شرکت عظیم نفتی گفت در جریان بسته شدن سیستم، تمام نفتی که از چاه نشت می کرد وارد اقیانوس نشد. کشتی دیگری که نفت گاز جمع آوری شده را می سوزاند، فعال باقی ماند.

پیشتر، مقامات دولت آمریکا گزارش دادند بی پی قادر شد نزدیک به نیمی از نفتی را که از چاه فوران می کند، جمع کند.

یک اطلاعیه دولت حاکی است در یک دوره ۲۴ ساعته منتهی به روز جمعه، نزدیک به ۳۰ هزار بشکه نفت جمع شد، که نزدیک به ۵ هزار بشکه از روز پنجشنبه بیشتر است.

تخمین های دولت نشان می دهد هر روز بین ۳۵ تا ۶۰ هزار بشکه نفت از چاه بیرون می ریزد.

بیشترین مقدار نفت گرفته شده در کشتی ها پالایش می شود، در حالی که مقداری از آن سوزانده می شود.

در این میان، روز جمعه، شرکت نفت آنادارکو، که بخشی از مالکیت چاه آسیب دیده را در دست دارد، بی پی را به بی احتیاطی در گرفتن تصمیمات و انجام اقداماتی که به انفجار چاه در ماه آوریل منجر شد ،متهم کرد.

بی چی این اتهامات را رد کرده است ، در عین حال می گوید اختلاف بین دو شرکت بر تعهد آن به پاکسازی نشت نفت و حل دعاوی قانونی تاثیر نخواهد داشت.

دراین حال، راجر ویکر، سناتور جمهوریخواه ایالت می سی سی پی روز شنبه در سخنرانی رادیویی هفتگی جمهوریخواهان از پاسخ پرزیدنت اوباما به نشت نفت انتقاد کرد و گفت رییس جمهوری مسئولیت فاجعه را بسیار کند پذیرفت و بسیاری از اقدامات او آمریکا را به مسیری نادرست کشانده است.

XS
SM
MD
LG