لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

رییس جمهوری امریکا کوشش های جاری برای مهار چاه نفت را ارزیابی می کند


باراک اوباما رییس جمهوری امریکا بمنظور ارزیای کوشش هایی که برای مهار نشت عظیم نفت در خلیج مکزیک جریان دارد، از لوئیزیانا دیدن می کند.

رییس جمهوری، بعدازظهر جمعه وارد فرودگاه نیو اورلئان شد. دریادار تاد آلن فرمانده گارد ساحلی او را از وضع فعلی آگاه ساخت. آقای اوباما همچنین با مقامات ایالتی و محلی ملاقات می کند و برای دیداری با ماهیگیران و کاسبکاران «گراند آیل » در ساحلی جنوبی می رود.

از زمان انفجار سکوی نفت بی پی در ۲۰ آوریل ، که ۱۱ در آن کارگر کشته شدند، این سومین بار است رییس جمهوری از منطقه خلیج دیدن می کند. سکو دو روز بعد غرق شد.

رییس جمهوری که سفر به استرالیا و اندونزی را لغو کرده است، روز پنجشنبه در مصاحبه ای با سی ان ان گفت از تمامی ماجرا عصبانی است و از بی پی بدلیل پاسخ کند به بحران انتقاد کرد.

پیشتر، فرمانده گارد ساحلی گفت در مهار چاه نفت پیشرفت می شود، اما گوشزد کرد عملیات مهار هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.

دریادار تاد آلن، روز جمعه به خبرنگاران گفت سرپوشی که روی چاه قرار داده شده، بخشی از نفت را به یک کشتی در سطح آب فرستاده است.

او گفت نفت همچنان از دریچه های سرپوش بیرون می زند، اما آنها ها به آرامی بسته می شوند. آلن گفت ساعت ها طول خواهد کشید تا مقامات بتوانند بفهمند سرپوش چگونه خوب کار می کند و چه مقدار نفت جمع آوری می شود. دریادار همچنین گفت باد لکه اصلی نفت را به لکه های کوچکتری که در سراسر خلیج مکزیگ گسترده می شود، تقسیم کرده است.

چند هفته است که روزانه هزاران بشکه نفت خام به خلیج می ریزد، پرندگان و دیگر زندگی وحش را فرا می گیرد و منبع معاش ماهیگران را تهدید می کنند.

لکه های عظیم نفت به سواحل ایالت های لوئیزیانا، آلاباما و می سی سی پی رسیده است و به کرانه های فلوریدا نزدیک می شود. دولت یک صورت حساب ۶۹ میلیون دلاری بابت هزینه عملیاتی که تاکنون انجام گرفته برای بی پی فرستاده است.

در این میان، مدیر اجرایی بی پی در مقاله ای در وال استریت جورنال صنعت نفت را به کوشش برای فراهم آوردن فناوری ایمنی بهتری فرا خوانده است.

XS
SM
MD
LG