لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

رییس جمهوری آمریکا: بی پی مسئول کامل نشت نفت در خلیج مکزیک است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید دولت شرکت بریتیش پترولیوم را مسئول کامل نشت عظیم نفت در خلیج مکزیک می داند.

آقای اوباما روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت بی پی در آنچه او آن را یک «فاجعه وحشتناک» نامید ، مسئولیت دارد.

رییس جمهوری در پاسخ به این انتقاد که دولت او به اندازه کافی در کوشش های پاکسازی و مهار چاه نفت درگیر نبوده است، گفت بی پی با هدایت دولت عمل می کند.

آقای اوباما همچنین گفت ممنوعیت پروژه های حفاری جدید نفت در زیر آب را برای جلوگیری از مصیبت های دیگر شش ماه تمدید می کند.

این تمدید شش ماهه در پی بازنگری مقررات ایمنی که پرزیدنت اوباما در پی انفجار سکوی نفت در خلیج مکزیک در بیستم ماه آوریل دستور داد انجام شود، صورت می گیرد. همچنین رسیدگی به درخواست های حفاری در آب های نزدیک ساحل آلاسکا را به حال تعلیق در خواهد آورد.

روز پنجشنبه همچنین کارشناسان دولت آمریکا تخمین های جدیدی اعلام کردند که چاه روزانه بین ۱۲ تا ۲۵ هزار بشکه نفت به داخل خلیج وارد کرده است. این رقم از ۵ هزار بشکه تخمین اولیه به مراتب بیشتر است.

شرکت بریتیش پترولیوم در حال حاضر سعی دارد با وارد کردن آمیزه ای از مایعات سنگین به داخل چاه، نشت نفت را متوقف سازد، و سپس با استفاده از سیمان آن را مسدود کند. با این حال، کارشناسان می گویند استفاده از این روش به دلیل عمق چاه - ۱۵۰۰ متر زیر سطح آب – دشوار است.

در این میان، در حالی که نفت به سواحل جنوبی آمریکا می رسد و زندگی وحش و صنعت ماهیگیری را به خطر می اندازد، بر ناراحتی از بی پی و واکنش دولت افزوده می شود.

مقامات در نتیجه نشت نفت ۲۰ درصد از نواحی ماهیگیری فدرال در خلیح مکزیک را بسته اند. ماهیگیران در ایالت لوییزیانا، بی پی را برای جبران زیان هایی که آنها متحمل شده اند زیر فشار گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG