لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

چاقی کودکان در آمریکا همچنان رو به افزایش است


چند سال پیش به نظر می رسید میزان چاقی مفرط در کودکان و نوجوانان در آمریکا رو به کاهش باشد اما یک پژوهش جدید نشان می دهد که هنوز زمان شادی برای روند کاهش وزن بچه های آمریکایی فرا نرسیده است.

با اینکه برخی گزارش های پیشین حکایت داشت که چاقی کودکان و نوجوانان ثابت مانده یا رو به کاهش است، پژوهش جدید می گوید که هیچ مدرکی بر کاهش میزان این چاقی ها در سال های میان سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶ بدست نیامده است.

«اشلی اسکینر» پژوهشگر خدمات های بهداشتی در دانشگاه دوک در دورهام کارولینای شمالی می گوید :«چند سال پیش، مدارک امیدوار کننده ای وجود داشت که میزان چاقی مفرط را در میان کودکان کودکستانی رو به کاهش نشان می داد. متاسفانه آمار ما در مورد کودکان در همان سن و سال ها، نشان می دهد که این کاهش دارد جای خود را به افزایش می دهد.

وی گفت: «این امر لزوماً شگفت انگیز نیست، گرچه دلسرد کننده است.»

او می گوید:« این روند به ما می گوید تلاش های ما برای بهبود سلامتی کودکان، در سراسر آمریکا توسعه نیافته است و ما باید دسترسی به غذاهای سالم و ورزش را افزایش دهیم و این کار را با پذیرش این حقیقت انجام دهیم که والدین هم زندگی پر اضطرابی دارند.»

چاقی مفرط (یا اوبیسیتی) بدان معناست که بدن چربی بیش از اندازه دارد و در نتیجه خطر ابتلاء به دیابت، بیماری های قلبی، سکته، آرتروز و حتی بعضی از سرطان ها را افزایش می دهد.

در آمریکا میزان ابتلاء به چاقی در میان کودکان و نوجوانان از سال های دهه هفتاد سه برابر شده است. خوردن غذاهای آماده و چرب و عدم نظارت والدین بر این چاقی دامن زد. در یک دهه اخیر نگرانی برای چاقی مفرط به مدارس رسید و حتی برنامه هایی برای تغذیه سالم اجرا شد اما هنوز این مشکل وجود دارد.

مرکز پیش گیری و کنترل بیماری ها تخمین می زند که از هر پنج کودک در آمریکا یکی دچار چاقی مفرط است. گرچه این معضل، مختص آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG