لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

اوباما در سخنرانی خداحافظی: شما مرا رئیس جمهور بهتری کردید


سخنرانی باراک اوباما در شیکاگو، سه شنبه شب
سخنرانی باراک اوباما در شیکاگو، سه شنبه شب

باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در آخرین سخنرانی خود به دغدغه‌های خود درباره ارزش‌های آمریکا و دموکراسی در کشور پرداخت.

آقای اوباما در این سخنرانی که سه شنبه شب ۲۱ دیماه در تالار مک کورمیک شهر شیکاگو، شهری که فعالیت‌های سیاسی خود را از آنجا آغاز کرد، صورت گرفت، خطاب به مردم گفت: «شما مرا رئیس جمهوری بهتری کردید، شما مرا انسان بهتری کردید.»

او برشمردن دستاوردهای دولت خود گفت: «اگر هشت سال پیش می‌گفتم آمریکا روند رکود را معکوس خواهد کرد، فصل جدیدی را در روابط با کوبا آغاز خواهد کرد، برنامه هسته ای ایران را بدون شلیک حتی یک گلوله متوقف خواهد کرد، مغز متفکر القاعده را از بین خواهد برد، ازدواج همجنسگرایان را قانونی خواهد کرد و اقداماتی دیگر، شما می گفتید که تو دیگر خیلی خوشبینی، اما این کارها شد. ما این کارها را با هم کردیم.»

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

آقای اوباما در بخش دیگری از سخنانش گفت که در هشت سال گذشته به خاطر عملکرد نظامیان و افسران اطلاعاتی، هیچ گروه تروریستی نتوانست در آمریکا عملیات تروریستی انجام دهد، ضمن اینکه داعش رو به شکست است و قلمرو او نصف شده، بن لادن هم از بین رفته است. رئیس جمهوری آمریکا با این مقدمه، اضافه کرد که افتخار می کند که در این مدت فرمانده کل قوا بوده و به سربازان آمریکا هم افتخار می کند، اما به گفته او، حراست از شیوه زندگی آمریکایی تنها با سربازان ممکن نیست.

او گفت: «ما همواره باید از شیوه زندگی و ارزشهای خود حفاظت کنیم به همین خاطر هم هست که شکنجه را متوقف کردیم و برای بستن گوانتانامو تلاش کردیم. به همین خاطر هم هست که هر گونه تبعیض علیه مسلمانان آمریکا را شدیدا رد میکنم.»

تازه ترین گزارشها و مطالب از فیس بوک صدای آمریکا:

او سپس با بیان اینکه تا ۱۰ روز دیگر جهان شاهد جلوه ای از دموکراسی آمریکا خواهد بود گفت که به دونالد ترامپ متعهد است تا فرایند انتقال قدرت را در کمال آرامش و با بهترین شکل انجام دهد. آقای اوباما گفت: «همه ما باید بدون توجه به اختلافات سیاسی و حزبی به دموکراسی کشورمان فکر کنیم. دموکراسی نیازمند یکپارچگی کامل نیست اما همه ما باید دموکراسی را با یک حس همبستگی اساسی مورد احترام قرار دهیم»

رئیس جمهوری آمریکا در آخرین سخنرانی خود بارها بر تلاش پیوسته برای حفظ دستاوردهای دموکراسی آمریکا و ارزش های آمریکایی تاکید کرد و گفت: «کسب و حفظ دستاوردها در مسیر رو به آزادی تضمین شده نیست. بلکه ما باید با تمام توان از آزادی‌ها حراست کنیم و هر چیزی که اختلافات ما را بیشتر می کند و پیوندها را از بین می برد کنار بگذاریم.»

آقای اوباما همچنین گفت: «وقتی که گفتمان سیاسی ما فاسد شود، موجب تفرقه و تضعیف پیوندها می‌شود.» و اضافه کرد: «اگر رهبرانی که انتخاب کردیم را گناهکار می‌دانیم، باید به نقش خود در انتخاب آن رهبران نیز فکر کنیم.»

عکس ها و فیلم های خبری در اینستاگرام صدای آمریکا

او در ادامه سخنان خود با اشاره به اختلافات و شکافهای سیاسی پیش آمده در آمریکا از هواداران خود و حاضران خواست که به ارزش های دموکراسی پایبند باشند و اگر نسبت به یک انتخاب ناامید یا ناراضی هستند، دست به کار شوند، امضا جمع کنند و حتی خود برای آن پست نامزد شوند.

آقای اوباما در جمع بندی سخنانش به جلوه های امید که در این هشت سال دیده بود و دستاوردهای دولت اشاره کرد و گفت که در این مدت اعتقاد او به قدرت ایجاد تغییر و تحول پاسخ داد و نزد او راسخ تر شد. او در پایان از همسرش، میشل، دخترانش و معاون خود، جو بایدن تشکر کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG