لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

باراک اوباما در پیام ویدئویی هفتگی خود از خانواده نظامیان آمریکا قدردانی کرد


بخش عمده پيام اين هفتۀ رئيس جمهوری آمريکا به مناسبت فرا رسيدن چهارم ژوئيه، روز استقلال آمريکا از استعمار بريتانيا به تجليل از نظاميان آمريکا و خانواده های آنها اختصاص داشت. اين پيام به صورت ويديو در سايت رسمی کاخ سفيد در دسترس عموم قرار گرفت.

در هفته ای که گذشت، ميشل اوباما بانوی اول و جيل بايدن، همسر معاون رياست جمهوری آمريکا در آستانۀ برگزاری جشن استقلال آمريکا اعلام کردند، هر ۵۰ ايالت آمريکا از اين پس گواهينامۀ کار همسران نظاميان آمريکا را به رسميت می شناسند. رويدادی که تأثيری عميق در زندگی و سرنوشت ميليونها زن و مرد اونيفورم پوش نظامیان این کشور خواهد داشت.

پيام امسال باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا به مناسبت چهارم ژوئيه با اعلام اين خبر و بشارت زندگی و آينده ای بهتر برای نظاميان ايالات متحده همراه بود.

اوباما گفت: "در پنج سال گذشته، ميشل و دکتر جيل بايدن هم خود را بر تحقق خواست نظاميان آمريکا گذاشتند، سعی کرده اند کاری کنند تا همسران بيش از يک ميليون نفر از نظاميان سابق و در حال خدمت در بخش های مختلف شاغل شوند تا از اين طريق بتوانند به کاهش تعداد کهنه سربازان بی خانمان در آمريکا کمک کنند."

آقای اوباما در ادامه افزود: "چون، نظاميان ما اغلب به پايگاه های مختلف منتقل می شوند، در واقع خانواده های آنها هم همراه آنها به کشور خدمت می کنند، به اين معنی که خانواده های آنها گاهی ده بار يا شايد برای بقيه عمر خود بايد با آنها جابجا شوند. اين کار آسانی نيست. از هر سه نظامی يک نفر همسرش به خاطر گواهينامۀ کار مثل پرستاران، کارکنان مهدکودک ها، حسابداران، و کارکنان خدمات اجتماعی [در اين جابجايی ها] کارشان را از دست می دهند."

از آنجا که در آمريکا قوانين هر ايالت برای صدور گواهينامه با ايالات ديگر فرق دارد، گاه اين افراد مجبور می شوند در هر ايالت محل انتقال همسرانشان در يک روند دشوار و پر هزينه از نو تقاضای گواهينامه کنند.

اوباما گفت: "اين معنی نداشت، در نتيجه ما تغييرش داديم...وقتی ميشل و جيل پنج سال پيش اين اقدام را شروع کردند، فقط سه ايالت برای اين افراد گواهينامه صادر می کردند، اما آنها با طرح يک لايحۀ قانونی از همه فرمانداران خواستند با صدور گواهينامه برای آنها موافقت کنند. امروز هر ۵۰ ايالت در اين زمينه اقدامات زيادی به عمل آورده اند."

آقای اوباما با وجوديکه از اين اقدام به عنوان يک دستاورد بزرگ ياد کرد اما می گويد، هنوز راه درازی برای رسيدن به اين هدف نهايی وجود دارد: "اما اکنون به بسياری از خانواده های نظاميانمان می توانيم بگوييم از اين پس برای انتقال به [يک ايالت ديگر] مجبور نيستيد به خاطر خدمت در نظام کار مورد علاقه تان را از دست بدهيد."

رئيس جمهوری آمريکا در پايان از تمامی مردان و زنان نظامی آمريکا قدردانی کرد.

XS
SM
MD
LG