لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

تلگراف: اوباما طرح‌های سرنگونی اسد را وتو کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مورد با این انتقاد روبرو بوده که پس از قیام مردم علیه بشار اسد، دودل عمل کرده است
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مورد با این انتقاد روبرو بوده که پس از قیام مردم علیه بشار اسد، دودل عمل کرده است

مقاله‌ای از ریچارد اسپنسر در روزنامه تلگراف

یکی از ماموران مخفی پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی.آی.ای، از مخالفت باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده با ۵۰ طرح متفاوت این سازمان برای سرنگونی رژیم بشار اسد در سوریه خبر داده است.

بر مبنای کتاب خاطراتی که قرار است روز سه شنبه منتشر شود، داگلاس لاوکس بخشی از تیمی بود که مامور یافتن راه هایی برای عمل به اظهارات باراک اوباما در اوت ۲۰۱۱ بود. رییس جمهوری آمریکا تاکید داشت "زمان کنار رفتن بشار اسد از قدرت فرا رسیده است."

هر چند سی.آی.ای تحت مدیریت ژنرال دیوید پترائوس طرحی را برای تسلیح شورشیان "غیرجهادی" موسوم به "ارتش آزاد سوریه" به اجرا گذاشت، اما این کمک‌ها هرگز به ابعادی گسترده تر از حمایت‌های ایران و شبه نظامیان حزب اﻟله لبنان از رژیم اسد نرسید.

لاوکس در کتاب خود می‌گوید، علت این امر این بود که طرح های دقیق تر و با جزییات بیشتر که مورد حمایت ژنرال دیوید پترائوس، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا، و لئون پانتا وزیر دفاع وقت آمریکا قرار داشت همه از سوی باراک اوباما رد شده بود.

باراک اوباما مورد انتقاد شدید قرار داشته است که پس از قیام مردم علیه بشار اسد دودل عمل کرده است و ضمن تشویق شورشیان به این معنا که از حمایت آمریکا برخوردار هستند از مداخله قاطعانه در سوریه پرهیز کرده است.

یکی از طرح‌ها شامل پرداختن پول به افرادی در رژیم سوریه برای بیرون راندن اسد از قدرت بوده است.

داگلاس لاوکس که در افغانستان و سوریه فعال بوده است، می‌گوید ناخشنودی اش نسبت به قصور در سیاست‌گذاری ها از، جمله در سوریه منجر به کناره گیری او از سی.آی.ای شد.

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در بیانیه‌ای با انتقاد از دوره کاری داگلاس لاوکس در این سازمان نوشته است: "ما امیدواریم او روزی، شاید با بالا رفتن سن و پختگی بیشتر، دید بهتری نسبت به زمان فعالیت اش در سی.آی.ای پیدا کند."

این مامور مخفی پیشین سی.آی.ای در مصاحبه‌ای می‌گوید، معتقد نیست که حتی اگر طرح های او به اجرا گذاشته شده بود، جنگ در سوریه پایان می‌گرفت یا از ظهور داعش جلوگیری می‌شد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG